23 listopada 2023 18:39

James w sprawie nowego regulaminu TANAPu

Z dniem 15 grudnia wchodzi w życie regulamin TANAPu, ustalający nowe zasady korzystania z Parku Narodowego po słowackiej stronie Tatr. Zarząd JAMES wydał oświadczenie w sprawie nowych regulacji.

TANAP, logo

***

O walce słowackiej organizacji alpinistycznej w sprawie zasad korzystania z Tatr pisaliśmy wielokrotnie.  Ostatnio jeszcze w czerwcu tego roku: Nowe restrykcje w Tatrach Słowackich. Słowacy nadal walczą.

Prace nad nowym regulaminem trwały od ponad sześciu lat, a został opublikowany 20 listopada br. Wygląda na to, że jedynie część postulatów wspinaczy udało się w nim zapisać. Zarząd JAMES pisze m.in.:

W związku z publikacją tego dokumentu konstatujemy, że widzimy w nim następujące zapisy, które dotyczą członków SHS JAMES lub innych krajowych stowarzyszeń alpinistycznych (np. ČHS, PZS, MHSSZ), a także ogół społeczeństwa:

1. Pozytywy:

 1. Skialpinizm – będzie można uprawiać w tych samych miejscach, co wspinaczkę i to od poziomu trudności S4.
 2. Obszary turystyki zimowej – delikatnie się rozrastają, tworząc bardziej logiczną całość.
 3. Alpinizm w terenie o niższych trudnościach, od I do II+ w skali UIAA – aktywność ta, do tej pory zabroniona poza znakowanymi szlakami będzie możliwa pod warunkiem posiadania certyfikatu ukończenia odpowiedniego kursu, szkolenia z poruszania się w takim terenie.

2. Negatywy:

 1. Ograniczenie obszarów zarezerwowanych do wspinaczki – w tekście ani w załącznikach mapowych nie znalazło się np. ramię Krywania, wschodnia ściana Skrajnego Soliska, część Dolina Białej Wody (w tym niektóre lodospady), północne ściany głównego grzbietu Tatr Wysokich (np. północna ściana Czarnego Szczytu), bouldering jest zabroniony.
 2. Wprowadzenie zamknięcia wiosennego i jesiennego
  I. Zamknięcie wiosenne – wspinaczka i skialpinizm jest zabroniona na terytorium TANAPu.
  II. Zamknięcie jesienne – możliwe jest prowadzenie działalności alpinistycznej jedynie w ograniczonym zakresie określonym, z tzw. punktów wyjścia, głównie okolice schronisk.
 3. Rejestracja na stronie TANAP – nie uważamy obowiązku rejestracji w aplikacji internetowej na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego (lub tymczasowo HZS) za odpowiedni z kilku logicznych powodów.

Jednakże w regulaminie TANAP znajdują się inne nieścisłości, które nie odpowiadają logice prowadzenia jakiejkolwiek działalności sportowej w Tatrach Wysokich.

[…]

Ponadto musimy stwierdzić, że pomimo tego iż w negocjacjach z kierownictwem TANAPu uzgodniliśmy, co będzie zawarte w regulaminie, i uznawaliśmy, że tak będzie, nie zostało to zapisane w ostatecznej wersji regulaminu.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Elektroniczna obroza [5]
  POnad granicami. Zaraza nie zna granic. "James w sprawie nowego…

  30-11-2023
  TomaszKa

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...

  łojant: Re: RIP
  Nie ciebie...