14 listopada 2023 20:46

Alex Waterhouse i Billy Ridal klasycznie na „The Nose”

Alex Waterhouse i Billy Ridal dokonali klasycznego przejścia słynnego The Nose na El Capitanie (Yosemite). Liczba klasycznych przejść tej legendarnej drogi, po raz pierwszy przebytej klasycznie 30 lat temu (!), dopiero teraz sięgnęła 10…

„The Nose” na El Capitan

„The Nose” na El Capitan

***

31-wyciągową drogę wytyczyli 18 listopada 1958 roku Warren HardingWayne Marry i George Whitmore. Linię jako pierwsza klasycznie przeszła Lynn Hill w 1993 roku, wyceniając na 5.13+. Wróciła w następnym roku, by pokonać The Nose w ciągu jednego dnia, oczywiście prowadząc wszystkie wyciągi. Było to pierwsze przejście jednodniowe drogi klasycznej na El Capitanie! Magazyn Climbing uznał przejście Lynn za jedno z 20 najważniejszych w XX wieku (patrz Najważniejsze przejścia XX wieku…). Do dzisiaj drogę udało się przejść jedynie kilku zespołom:

Brytyjczycy wspinali się zespołowo, ale każdy z nich przeszedł klasycznie każdy wyciąg drogi, oraz tak Alex jak i Billy poprowadzili najtrudniejsze wyciągi – Great Roof i Changing Corners.

Zespół nie miał wcześniejszego doświadczenia wielkościanowego, ale jak piszą:

…planowaliśmy, trenowaliśmy, uczyliśmy się i chłonęliśmy każdego dnia z 5 tygodni tutaj, w Dolinie, mając na uwadze tę jedną misję. Wbiliśmy się do ataku nie mając przebytych w ciągu kluczowych wyciągów, przez 2 dni siedzieliśmy w wodzie podczas burzy i jakimś cudem wyszliśmy z zakończeniem jak z bajki.

Alex Waterhouse i Billy Ridal to rówieśnicy (26 lat) i kumple z brytyjskiej kadry. Obaj mają na koncie starty w zawodach Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie. Zajmowali miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum