21. KFG: laureaci Kraków Climbing Award i Kraków Mountain Award

Symboliczne nagrody za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój wspinania stają się powoli dobrą tradycją Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Wręczamy je od 2018 roku, a w galerii wyróżnionych sami fantastyczni, nietuzinkowi ludzie. W tym roku ponownie wręczymy statuetki: Kraków Climbing Award (Lifetime Achievement), Kraków Mountain Award (Best Achievement) oraz Kraków Mountain Award (Values).

Zapraszamy na galę wręczenia Kraków Mountain i Climbing Award 2023 (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Kraków Climbing Award – Lifetime Achievement (za wkład w historię wspinania skalnego)

Jerry Moffatt, Ben Moon, Stefan Glowacz – to panowie, którzy odbierali Kraków Climbing Award w poprzednich latach. Teraz do tego zacnego grona dołączy Chris Sharma. Co tu dużo mówić, wspinacz – legenda. Tak jak pisaliśmy przy okazji prezentacji naszego gościa: postać emblematyczna dla światowego wspinania. Idol młodszych, i nie tylko, pokoleń. Dla wielu punkt odniesienia i inspiracja. Osiągnął we wspinaniu niebywale dużo, a wciąż pozostaje niesamowicie kreatywny i utrzymuje topową formę. Pewnie dla wielu definicja wspinania pokrywa się z filozofią Sharmy, a brzmi ona tak:

Wspinaczka to indywidualny sport. Chodzi o znalezienie swojej drogi. To ważne, aby podążać we wspinaniu za tym, co cię inspiruje. Cyfry i moda nie mają znaczenia. W tym sporcie, jeśli poczujesz inspirację, słuchaj jej. Sądzę, że tak właśnie jest z większością wspaniałych rzeczy w życiu.

Chris Sharma na "Sleeping Lion" (fot. Ricardo Giancola)

Chris Sharma na „Sleeping Lion” 9b+ (fot. Ricardo Giancola)

Prelekcja amerykańskiego asa na KFG zaplanowana jest na około godzinę 20 w sobotę 2 grudnia. Wcześniej Sharma odbierze Kraków Climbing Award – Lifetime Achievement. O dorobku (w pigułce) Chrisa Sharmy przeczytacie TUTAJ.

Kraków Mountain Award – Best Achievement (za najlepsze osiągnięcie)

Premierową statuetkę za górskie osiągnięcie otrzymał w 2018 Andrzej Bargiel, kolejne Łukasz Dudek oraz trójka taterników: Maciek Ciesielski – Piotr Sułowski – Kacper Tekieli (niestety Kacpra nie ma już z nami, będziemy go wspominać w sobotę 2 grudnia, początek o godzinie 18.30). W tym roku wyróżnienie powędruje do Bartka Ziemskiego. Bartek to doświadczony himalaista i znakomity narciarz. Klasę wysokogórskiego zjazdowca pokazał po raz kolejny raz w tym roku. Wiosną wspólnie z Oswaldem Rodrigo Pereirą zdobył szczyt Annapurny (8091 m), po czym dokonał pierwszego polskiego i prawdopodobnie drugiego w historii zjazdu na nartach z tej góry. W maju obaj alpiniści weszli na Dhaulagiri (8167 m), a Bartek zjechał z wierzchołka do bazy – i znów, był to pierwszy w historii pełny zjazd na nartach z tego szczytu.

Bartek Ziemski na Dhaulagiri (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Bartek Ziemski na Dhaulagiri (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Oba wyczyny udokumentował kamerą Oswald Pereira. Na film Silent Escape oraz spotkanie z Bartkiem i Oswaldem zapraszamy w niedzielę 3 grudnia o godzinie 15.45. Przy okazji zachęcamy do lektury tekstu Polskie ślady nart w najwyższych górach świata”.

Kraków Mountain Award – Góry wartości

Brzmi jak banał, ale przecież wspinanie to nie tylko zdobywanie szczytów, to również wartości, jakimi powinniśmy kierować się w górach. W tym roku postanowiliśmy uhonorować uczestników dwóch wypraw. Dzieli je 10 lat, obie dotyczą tragedii na Broad Peaku. Pierwsze wyróżnienie to symboliczne podziękowanie dla Jacka Berbeki, Jacka Jawienia i Krzysztofa Tarasewicza za zorganizowanie akcji poszukiwawczej po Maćka Berbekę i Tomka Kowalskiego, którzy zaginęli podczas zejścia z Broad Peaku, po zdobyciu szczytu 5 marca 2013 roku (było to pierwsze zimowe wejście na Broad Peak, obok nich na wierzchołku stanęli wtedy Adam Bielecki i Artur Małek). Jacek Berbeka i Jacek Jawień pochowali Tomka 6 lipca (jego ciało znalazła wcześniej wyprawa niemiecka na wysokości ok. 7900 m). Himalaiści znieśli ciało ponad 100 metrów w dół, złożyli w kamieniach i zabezpieczyli linami. Maćka Berbeki nie udało się odnaleźć. Akcję poszukiwawczą Jacek Jawień opisał w szczegółach TUTAJ.

Akcja górska na wysokości ok. 6500 m n.p.m., Broad Peak (fot. Jacek Jawień)

Prawie dekadę później Rafał Fronia zainicjował wyprawę, której celem było pochowanie Tomka Kowalskiego w miejscu oddalonym od drogi wspinaczkowej (jego ciało minął rok wcześniej, wchodząc na Broad Peak w lipcu 2022 roku). W tej trudnej logistycznie i ryzykownej akcji wzięli również udział Marek ChmielarskiJarosław GawrysiakKrzysztof StasiakGrzegorz Borkowski. Rafał Fronia tak między innymi pisał o wyprawie:

Pochowaliśmy Go w przepięknej lodowej grocie, którą siły natury tworzyły przez długie stulecia zapewne specjalnie po to. Jakby właśnie w tym celu. Tak, to była trudna wyprawa, wymagająca wspinaczka i jeszcze trudniejsza, bo bez precedensu, misja.

Szczegóły wyprawy opisywaliśmy TUTAJ.

Pożegnanie Tomasza Kowalskiego (fot. Polski Komitet Olimpijski)

***

Partnerem nagród Kraków Climbing Award oraz Kraków Mountain Award jest Miasto Kraków:

***

21. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 2-3 grudnia w ICE Kraków. Po festiwalu zacznie działać platforma online. Już teraz możecie, a nawet musicie zaopatrzyć się w bilety na to wyjątkowe górskie wydarzenie! Karnety i bilety dostępne na: https://ekobilet.pl/krakowski-festiwal-gorski/21-krakowski-festiwal-gorski-45043/536013-bilety-na-festiwal
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum