X Memoriał Iwony Buczek – piękne podsumowanie dziesięciu lat memoriałowego wspinania w Lubinie

Zgodnie z już dziesięcioletnią tradycją w ostatnią sobotę września wspinacze spotkali się na memoriale upamiętniającym Iwonę Buczek. Pod Kielichem w Lubinie stawiło się ponad dziewięćdziesięciu startujących, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: juniorzy (do 16 roku życia) i seniorzy.

Pod Kielichem w Lubinie stawiło się ponad dziewięćdziesięciu startujących (fot. Rafał Nowak)

Pod Kielichem w Lubinie stawiło się ponad dziewięćdziesięciu startujących (fot. Rafał Nowak)

***

Dla wspinających przygotowano po dwie drogi eliminacyjne plus drogę finałową, co w realiach Kielicha oferowało nawet 100 metrów solidnego wspinania.

Drogi przygotowane przez Artura Kwiecińskiego i Jacka Matuszka dawały okazję zmierzenia się z przestrzenią i nawet wśród kielichowymi bywalców widać było emocje z tym związane. Na dodatek, na potrzeby planowanych juniorskich zawodów w konkurencji na czas. obok kielicha stanęła 15 metrowa ściana od „standardu”, na której była okazja zmierzyć się wyzwaniem w postaci rekordów Polski (5,31 i 6,24) czy też rekordami świata (4,90 i 6,24).

Swoją drogą czasówkowy „standard” (15 m), stojący tuż obok kielicha, w piękny sposób podkreślał skalę lubińskiego giganta. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby 33 metry kielicha nie prezentowały się tak okazale.

Pogoda jak zwykle dopisała, a sprawna organizacja pozwoliła emocjonować się eliminacjami w świetle dnia oraz podziwiać finałowe zmagania przy sztucznym oświetleniu.

W kategorii juniorów udało się sięgnąć po routesetterskie niebo, gdyż każdy finalista uzyskał swój indywidualny i różny od pozostałych wynik, a zwycięzca Filip Krupa, do tego jako jedyny, ukończył drogę. Wśród juniorek TOPu nie było, jednak zwycięstwo Jagody Podgórni nie podlegało dyskusji.

Wśród seniorów, kwestia zwycięstwa rozstrzygała się mniej więcej w połowie przewieszonej strefy kielicha. Routesetterzy musieli powiesić wysoko poprzeczkę trudności, gdyż X memoriał uzyskał rangę zawodów pucharu Polski i trzeba się było liczyć z obecnością krajowej czołówki.

Sara Rać i Mateusz Baran na drogach finałowych (fot. Rafał Nowak)

Sara Rać i Mateusz Baran na drogach finałowych (fot. Rafał Nowak)

W efekcie męski finał liczył sobie 93 przechwyty, a jego trudności kręciły się w okolicach 8a+. Najlepiej w stawce finalistów zaprezentował się Mateusz Baran, który o postęp z chwytu 47 pokonał przedstawiciela gospodarzy Łukasza Huberta i o ruch zdystansował innego lublinianina Łukasza Piechotę.

Wśród pań triumfowała Kasia Kowal, która o ruch wyprzedziła Sarę Rać i o trzy przechwyty przed Darią Nawój.

Lubiński memoriał uświetnili swoimi spacerami slacklinerzy, były też pokazy ratownictwa górniczego i niezwykłe ewolucje akrobatyki powietrznej na szarfie w wykonaniu mistrzyni świata w tej konkurencji Aleksandry Fąfary.

Memoriał Iwony Buczek pozostaje niezwykłym punktem pośród imprez wspinaczkowych w Polsce i niezmiennie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Dziesiąta edycja znów udowodniła, że w ramach jednodniowej, plenerowej imprezy da się upakować całe mnóstwo emocji, doznań i wrażeń.

Impreza udała się z pewnością dzięki zaangażowaniu i pracy członków Stowarzyszenia Miłośników Gór z Lubina oraz osobistej energii Piotrka Barabasia (Firma Barabaś). Dużym wsparciem było też zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego , Gminy Miejskiej Lubin i Kolei Dolnośląskich SA.

Memoriał wsparła marka ProRock Climbing, a także: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Re-Wo Auto Serwis, Scorpio Aluminium, firmy: Bresso, Ragen, Budgar, Tom-Trans, PHU Witek, Pugib, PUH Jacek Malepszy, Giera inżynieria Środowiska, Ski24, Snowboardowy, MPWiK Lubin, White Oak i sklep Skalnik.pl

Do zobaczenia za rok!
Rafał Nowak

Wyniki X memoriału Iwony Buczek
– 30 września 2023, kielich Lubin

Kobiety:
1. Katarzyna Kowal (WOW Zerwa Wrocław)
2. Sara Rać (Easy Crux Szczecin)
3. Daria Nawój (Sportiva Tarnów)
4. Antonina Wiśniowska (Strzegom)
5. Magdalena Fedorowska (Rock Brothers Wrocław)
6. Aleksandra Jeremiejko (SMG Lubin)

Mężczyźni:
1. Mateusz Baran (KS Korona Kraków)
2. Łukasz Hubert (SMG Lubin)
3. Mateusz Piechota (SMG Lubin)
4. Jędrzej Kowal (WOW Zerwa Wrocław)
5. Mateusz Dziamba (Witelowa Boulder Legnica)
6. Gustaw Fedorowski (Rock Brothers Wrocław)

Juniorki:
1. Jagoda Podgórni (Rock Brothers Wrocław)
2. Karolina Kędziora (Stone Age Wrocław)
3. Ingrid Siek (Stone Age Wrocław)
4. Karolina Juszczak (Rock Brothers Wrocław)
5. Olimpia Mieleszko (Easy Crux Szczecin)
6. Jadwiga Kęsy (Climbmind Wrocław)

Juniorzy:
1. Filip Krupa (Rock Brothers Wrocław)
2. Filip Nowak (Rock Brothers Wrocław)
3. Mateusz Kaczorowski (Rock Brothers Wrocław)
4. Eryk Bosetti (Rock Brothers Wrocław)
5. Bartłomiej Augustynowicz (SMG Lubin)
6. Stanisław Hada (Alpika Wrocław)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum