5 października 2023 09:53

Zaglądamy na Łutowiec

W tym roku na Łutowcu miała miejsce wymiana asekuracji na starszych drogach. Usunięto zamierzchłe plakietki i w ich miejsce pojawiły się świecące ringi. Przybyło też trochę nowych linii.

Marcin Poznański na "Osi czasu" VI.5+/6 (fot. arch. M. Poznański)

Łutowiec, Łysa. Marcin Poznański na drodze „Oś czasu” VI.5+/6, 2022 (fot. arch. M. Poznański)

***

Sfinks

W wyniku wspomnianej wymiany asekuracji korekty na Sfinksie doczekała się droga Lucjan Hiszpanik. Można powiedzieć, że zyskała nową odsłonę. W przewodniku „Jura Północna” G. Rettingera opisana jest jeszcze jako nieasekurowalna (miała utłuczone spity) i wyceniona na VI.1 (D. Kaptur 2003). Teraz narzuca się, by prowadzić ją z ogranicznikiem, niezależnie od Ukrytego filara VI (bez wchodzenia w chwyty z tej drogi), jej trudności oscylują wokół VI.3.

Ule

A jeśli o korekcie mowa. Dla niepewnych, jak biegnie Andrzej kombinator na Ulach, podpowiadamy, że aby uzyskać autorskie VI.4 (a nawet VI.4/4+) drogę pokonuje się w przewieszonym fragmencie na wprost. W przypadku użycia klamy z sąsiedniej szóstkowej Kilomanii osiągniemy trudności około VI.3.

Słoń

Na Słoniu przybyła w tym roku nowość o nazwie Absurdystan VI.3 autorstwa Darka Kaptura. To prostowanie od dołu (dwa nowe przeloty) do drogi Mirka kadzi i złoci.

Zamkowa

Nowe linie pojawiły się także na Zamkowej, na prawo od starego ogrodzenia (już usuniętego), gdzie biegły dotąd trzy trady. Obok nich powspinacie się teraz po dwóch sportowych drogach: lewa to Czynności operacyjne VI.3/3+ (Darek Kaptur, Marcin Poznański), natomiast prawa linia to Boomer VI (Darek Kaptur, Jarek Chodenko). Przebieg nowości na rysunku poniżej.

Łutowiec, Zamkowa (fot. Darek Kaptur / toprope.pl)

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW Nasze Skały.

Topo Łutowca znajdziecie w przewodniku „Jura Północna” (wyd. 4, 2022) – do kupienia w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum