23 października 2023 16:20

Gainer – węglowodanowo-białkowe wsparcie sportowców [sponsorowany]

Gainer, zwany również odżywką na masę, to węglowodanowo-białkowy suplement diety, który zawiera cenne makroskładniki w stosunku 4:1. To preparat stosowany przez osoby aktywne fizycznie, którym zależy na zwiększeniu masy ciała, w tym przede wszystkim masy mięśniowej. To produkt, który może pozytywnie oddziaływać na efektywność wykonywanych treningów, wspomagając osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Gainery to suplementy diety rekomendowane wśród osób intensywnie trenujących, którym zależy na zwiększeniu masy ciała i rozbudowie masy mięśniowej oraz przyroście siły (fot. materiały partnera)

Czym jest gainer?

Gainer to węglowodanowo-białkowa odżywka, która stanowi źródło istotnych makroskładników – węglowodanów i białka. To suplement diety, w którym węglowodany i białko występują zwykle w proporcji 4:1, co oznacza, że w produkcie można znaleźć 80% węglowodanów i 20% białka. Odżywka na masę w postaci gainera może zawierać również inne, wartościowe składniki, m.in. witaminy i składniki mineralne, czy też dodatek oleju MCT, BCAA lub kreatyny, co może dodatkowo poprawiać jakość produktu i pozytywnie oddziaływać na efektywność suplementacji.

Gainer – wpływ na organizm człowieka

Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, która stosowana jest zwykle w celu zwiększenia masy mięśniowej. To preparat, który może przyczyniać się do zahamowania procesów katabolicznych w ustroju i może nasilać działanie anaboliczne, pozytywnie oddziałując na procesy syntezy białek. Dodatkowo odżywka na masę może powodować zwiększenie energetyczności diety, co jest kluczowe podczas zwiększania masy ciała.

Gainery mogą zapewniać odpowiednią podaż energii podczas wykonywania wysiłku fizycznego, a dodatkowo mogą opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia. Dzięki temu mogą umożliwiać dłuższe wykonywania aktywności fizycznej, a także mogą korzystnie oddziaływać na wydajność sportowca i sprzyjać osiągnięciu pożądanych rezultatów treningowych. Korzystanie z gainerów po zakończeniu wykonywania wysiłku fizycznego może pozytywnie wpływać na procesy regeneracyjne zachodzące w ustroju, wspomagając odbudowę zapasów glikogenu i korzystnie oddziałując na samopoczucie zawodnika. Tym samym odżywki na masę mogą umożliwiać szybsze wykonywanie kolejnego treningu, a to może przekładać się na zwiększenie siły, wytrzymałości i wydolności oraz na szybsze uzyskanie oczekiwanych efektów.

Gainer – dla kogo?

Gainery to suplementy diety rekomendowane wśród osób intensywnie trenujących, którym zależy na zwiększeniu masy ciała i rozbudowie masy mięśniowej oraz przyroście siły. Odżywki na masę mogą stanowić świetne rozwiązanie dla zawodników, którzy uprawiają sporty wytrzymałościowe lub siłowe, a także mogą sprawdzić się wśród szczupłych sportowców o ektomorficznej budowie ciała oraz wśród trenujących, którzy mają trudności z zaspokojeniem zwiększonego zapotrzebowania energetycznego i odpowiednią podażą cennych makroskładników. Co więcej, gainer może okazać się pomocny wśród osób, którym zależy na dostarczeniu do organizmu znacznej ilości kalorii w krótkim czasie, jednak nie mają czasu na pieczołowite przygotowywanie zbilansowanych posiłków – dobry jakościowo gainer może okazjonalnie zastąpić klasyczny posiłek. Warto jednak pamiętać, iż regularne wykorzystywanie odżywki na masę jako zamiennika racjonalnych potraw nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ gainer stanowi suplement diety, który jest jedynie dodatkiem do jadłospisu, a nadużywanie preparatu może przyczynić się do występowania niedoborów w ustroju i zaburzenia pracy organizmu.

Choć gainery mają wiele zalet, z odżywek na masę powinny zrezygnować osoby o endomorficznej budowie ciała, które mają tendencję do tycia i odkładania tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, gainer może nie być najlepszym rozwiązaniem dla zaawansowanych kulturystów, dla których kluczowa jest odpowiednia podaż protein – wówczas lepiej sięgnąć po odżywkę białkową niż węglowodanowo-białkowy suplement diety.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum