16 października 2023 09:17

Włoska nowość Adama Ondry: „Chiave della Volta” 9a/a+

Adam Ondra „odkrywa” kolejną nowość w Arco – Chiave della Volta 9a/a+. Droga powstała jeszcze na początku września, kilka dni po zakończeniu 36. Rock Master.

Adam Ondra na Chiave della Volta 9a/a+ (fot. Claudia Ziegler Photography)

Adam Ondra na Chiave della Volta 9a/a+ (Claudia Ziegler Photography)

***

Już po zwycięstwie Rock Master (siódma wygrana Czecha w tych prestiżowych zawodach, czym zrównał się z dotychczasowym rekordzistą Ramonetem) Adam otworzył w chorwackiej grocie Vranjača dwie syte linie – A je to! 9a/a+ i B je to! 9b, później w słoweńskim rejonie Ter rozwiązał projekt Rajko Zajca – powstała Fantazija 9a/a+. Teraz cofa się do początku września i donosi o linii zwanej Chiave della Volta 9a/a+:

Arco nigdy nie przestało mnie zaskakiwać👌. Kilka dni po festiwalu Rock Master rozwiązałem projekt otwarty Mauro Mabboniego. To dość szczególna droga, delikatnie przewieszona, prawie pionowa, cała po małych chwytach i mikro stopniach. Tak więc z jakichś powodów jest też całkiem fizyczna i wytrzymałościowa🤜🤛.

***

Adam Ondra powtórzył we Włoszech całą masę ekstremów, sam jest autorem kilku topowych dróg we włoskich skałach. Poniżej te najtrudniejsze z pierwszych przejść Czecha w Arco i okolicach:

Prym we Włoszech wiedzie od lutego tego roku Excalibur 9b+ Stefano Ghisolfiego (projekt obili Morris Fontanari i Cristian Dorigatti). To krótka, mocno przewieszona i palczasta linia w rejonie Drena.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum