10 września 2023 09:13

Sorato Anraku i Janja Garnbret zwyciężają w PŚ w Koprze

Japończyk Sorato Anraku i Słowenka Janja Garnbret zwyciężyli w przedostatniej tegorocznej edycji Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie, rozgrywanej w Koprze.

Sorato Anraku bezkonkurencyjny w Koprze (fot. Jan Virt/IFSC)

Sorato Anraku bezkonkurencyjny w Koprze (fot. Jan Virt/IFSC)

***

Kapitalny jest Sorato Anraku. Młody Japończyk regularnie ogrywa w tym roku starszych, bardziej utytułowanych zawodników. Co prawda nie ma jeszcze kwalifikacji olimpijskiej (na MŚ w Bernie plasował się w dwuboju na 4. miejscu, tuż za premiowaną trójką), ale na pucharowych arenach robi, co chce. Zwycięstwem w Koprze zapewnił sobie drugi tytuł lidera PŚ 2023, wcześniej zdobył statuetkę dla najlepszego zawodnika sezonu w boulderingu.

W Słowenii Sorato jako jedyny doszedł do topu. Do wyniku Japończyka zbliżył się jedynie Amerykanin Jesse Grupper. Reszta zawodników spadła dużo niżej, na podium załapał się jeszcze mistrz olimpijski z Tokio Hiszpan Alberto Ginés López.

Finał mężczyzn

 1. Sorato Anraku (Japonia) TOP
 2. Jesse Grupper (USA) 42+
 3. Alberto Ginés López (Hiszpania) 23
 4. Toby Roberts (Wielka Brytania) 21+
 5. Alex Megos (Niemcy) 21+
 6. Yannick Flohé (Niemcy) 21
 7. Sam Avezou (Francja) 20+
 8. Luka Potocar (Słowenia) 18+

W kobiecym finale rządziły Janja Ganbret i Ai Mori, tym razem lepsza okazała się Słowenka (rewanż za ubiegły rok, wtedy w Koprze to Mori zgarnęła złoto). Zwycięstwo Garnbret nie jest oczywiście żadną niespodzianką, to już jej 26. wygrana w PŚ w prowadzeniu.

Janja Garnbret i jedyny top w finale PŚ w Koprze 2023 (fot. Jan Virt/IFSC)

Janja Garnbret i jedyny top w finale PŚ w Koprze 2023 (fot. Jan Virt/IFSC)

Słowenka doczekała się jednak wyjątkowo groźnej rywalki, Mori wspina się z liną fantastycznie, zdobyła zresztą złoto na ostatnich MŚ w Bernie. Ma też, podobnie jak Garnbret, zapewniony wyjazd na Igrzyska. We wczorajszym finale niewiele zabrakło jej do końcowej klamy, tej sięgnęła jedynie Janja. Gdyby nie nieco parametryczna końcówka, być może mielibyśmy dwa topy…

Ai Mori, PŚ Koper 2023 (fot. Jan Virt/IFSC)

Ai Mori, PŚ Koper 2023 (fot. Jan Virt/IFSC)

Finał kobiet

 1. Janja Garnbret (Słowenia) TOP
 2. Ai Mori (Japonia) 44+
 3. Vita Lukan (Słowenia) 40+
 4. Chaehyun Seo (Korea) 38+
 5. Natsuki Tanii (Japonia) 33+
 6. Laura Rogora (Włochy) 33+
 7. Nonoha Kume (Japonia) 31+
 8. Mia Krampl (Słowenia) 11+

Pełne wyniki na stronie IFSC.

Przed ostatnim rozdaniem w Wujiang (22-24 września, prowadzenie plus czasówki) w rankingu prowadzą Anrako Soratu (z bezpieczną przewagą przed Alexem Megosem) i Janja Garnbret przed swoją rodaczką Vitą Lukan.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum