7 września 2023 09:27

Siebe Vanhee samotnie na „Filarze Kantabryjskim” (8a+, 500 m)

Jeszcze jedna belgijska karta dodana do historii wspinania w masywie Picos Europa. Siebe Vanhee pokonał solo z liną Filar Kantabryjski (8a+, 500 m).

***

To po kolei. Najpierw Siebie Vanhee wspólnie z Sébastienem Berthe przeszli Rayu (8c, 600 m) na południowej ścianie Peña Santa de Castilla. Następnie Berthe poprowadził Orbayu (8c, 500 m) na zachodniej ścianie Naranjo de Bulnes. I teraz Venhee wspiął się samotnie na jeden z starszych klasyków zachodniej ściany Naranjo de Bulnes – Filar Kantabryjski (Pilar del Cantábrico).

One day/first day ascent – taka formułka coraz częściej pojawia się przy wielowyciągowych zdobyczach kapitalnych Belgów. W tym wypadku chodzi jednak o przejście solo z liną, a to zupełnie inna bajka. U nas mistrzem takiego stylu jest Łukasz Dudek, który pokonał samotnie tak słynne wielowyciągówki jak Tortour 8c, Pan Aromę 8c i Delirium 8c.

Filar Kantabryjski podzielony jest na 15 wyciągów, z których kluczowe to: 8a (L2), 8a+ (L3) i 7c+ (L4). Ten najtrudniejszy Belg przeszedł w drugiej próbie, pozostałe w pierwszej. Cała droga zajęła mu 12 godzin. Jest też najprawdopodobniej pierwszym wspinaczem, który wspiął się na Filar w tym stylu.

Filar Kantabryjski (El Pilar del Cantábrico)

***

Filar Kantabryjski wytyczyli hakowo w 1981 roku Antonio Gomez Bohórquez i Jesús Gálvez, a uklasycznił w 1992 roku Paco Fernandez. W kolejnych latach klasyczne przejście wpisali na konto między innymi Dani Andrada, Iker Pou i Josune Bereziartu. Mamy też dwa rodzime akcenty. W sierpniu 2016 roku pierwsze polskie przejście zrobili Karolina Ośka i Łukasz Dębowski, a rok później kolejne dołożyli Darek Kałuża i Jędrzej Baranowski. 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum