5 września 2023 10:14

W najbliższy piątek w Koprze startuje przedostatnia edycja PŚ 2023 w prowadzeniu

Po Mistrzostwach Świata w Bernie sportowe emocje nieco opadły. Zawodnicy mają jednak jeszcze do rozegrania dwie edycje Pucharu Świata w prowadzeniu. Pierwsza już w najbliższych dniach, 8-9 września, w słoweńskim Koprze.

Ai Mori, fantastyczna Japonka wygrywa w Koprze (fot. Dimitris Tosidis)

PŚ w Koprze 2022. Najlepsza była Japonka Ai Mori (fot. Dimitris Tosidis)

***

W tym roku priorytetem dla wspinaczy było, i nadal jest, zdobycie awansu na przyszłoroczne Igrzyska w Paryżu, stąd obsada niektórych pucharowych imprez rozgrywanych jeszcze przez sierpniowymi MŚ w Bernie (tu zawodnicy mieli pierwszą szansę wywalczenia biletu olimpijskiego*) była mocno dziurawa. Niemniej wygląda na to, że w najbliższy piątek na starcie zawodów w Koprze stawi się wielu czołowych graczy.

Dużą ekipę wystawią oczywiście Słoweńcy, na czele z aktualną mistrzynią świata w dwuboju i boulderingu Janją Garnbret. Będzie też mistrzyni świata w prowadzeniu Japonka Ai Mori, notabene najlepsza w Koprze w 2022. Będą wreszcie młodzi gniewni, Japończyk Sorato Anraku i Brytyjczyk Toby Roberts. W sumie w Koprze wystartuje71 kobiet i 69 mężczyzn.

Brytyjczyk Toby Roberts (fot. Lena Drapella/ IFSC)

Brytyjczyk Toby Roberts na MŚ w Bernie 2023 (fot. Lena Drapella/ IFSC)

Po czterech edycjach PŚ w rankingu prowadzą Austriaczka Jessica Pilz (przed Koreanką Jain Kim, która w tym roku wróciła do rywalizacji po dłuższej przerwie i wygrała zawody w Chamonix) oraz niesamowity 16-letni Sorato Anraku, srebrny medalista w prowadzeniu z Berna, także tegoroczny lider PŚ w boulderingu (przed doświadczonym Niemcem Alexem Megosem).

Szefem routesetterów w Słowenii będzie Adam Pustelnik. W ekipie działać będą także Czech Jan Zbranek i Austriak Martin Hammerer.

Harmonogram PŚ w Koprze, decydujące rundy

Piątek, 8 września

  • 20.00 – półfinały

Sobota, 9 września

  • 20.00 – finał mężczyzn
  • 21.00 – finał kobiet

Transmisja całego sezonu, w tym najbliższych zawodów w Koprze, na kanale Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych edycji w Eurosport 1 lub Eurosport 2.

 

* Na MŚ w Bernie po awans na Igrzyska w dwuboju sięgnęli: Janja Garnbret, Jessica Pilz, Ai Mori, Jakob Schubert, Colin Duffy i Tomoa Narasaki. W sprintach bilety do Paryża zaklepane mają już Indonezyjka Desak Made Rita Kusuma Dewi, Amerykanka Emma Hunt, Włoch Matteo Zurloni i Chińczyk Jinbao Long.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum