15 września 2023 21:30

Foro Italico szczęśliwe dla Oli Mirosław i Bassy Mawema – awans na Igrzyska zapewniony

Zawody w Rzymie to była kolejna szansa na olimpijski awans. Kompleks na Foro Italico wzbogacony został o ścianę do wspinaczki na czas, a w zmaganiach wzięło udział 14 pań i 28 panów. Zwycięskie laury dla naszej mistrzyni Aleksandry Mirosław i Francuza Bassy Mawema. Ta szczęśliwa dwójka może już zacząć przygotowania do przyszłorocznych Igrzysk w Paryżu.

W przypadku pań liczba zawodniczek spowodowała, że w finałach mieliśmy o jedną rundę mniej – faza pucharowa zaczęła się od ćwierćfinału. Zgodnie z oczekiwaniami swoje biegi wygrały Ola Mirosław i siostry Kałuckie. Już od początku finałów widać było zmianę w nastawieniu Oli – uśmiech towarzyszył jej przy każdym biegu. Mirosław spokojnie realizowała swój plan – tak dobrze rozpoczęty eliminacyjnym rekordem świata (6.24 s).

Zawodnicy z nadziejami na olimpijski bilet na scenie, wśród nich trójka Polaków

Ósemka zawodników, jeszcze z nadziejami na olimpijski bilet na scenie, wśród nich trójka Polaków (Marcin Dzieński, Aleksandra Kałucka, Natalia Kałucka i Aleksandra Mirosław)

Scenariusz, w którym nasze dziewczyny radzą sobie świetnie, był oczywiście bardzo prawdopodobny. To wszystko prowadziło do „siostrobójczej” walki. W półfinale obok siebie biegły Ola Mirosław i Natalia. Natomiast Ola Kałucka mierzyła się z Francuzką Capucine Viglione.

https://wspinanie.pl/2023/09/maja-oleksy-mistrzostwa-europy-juniorow-w-prowadzeniu/

Rzym 2023. Aleksandra Mirosław zdobywa bilet olimpijski (fot. Jan Virt/IFSC)

Mirosław osiągnęła 6.41 i przy błędzie Natalii bez problemu zameldowała się w finale. Do swej koleżanki szybko (z czasem 6.67 s) dołączyła Ola Kałucka (ona również skorzystała na błędzie rywalki).

Polski finał – zatem było już pewne, że do Paryża jedzie jedna z naszych dziewczyn. Jednak każda z nich rywalizuje na swoje konto i dlatego ostatni bieg dostarczył wielkich emocji. Z tą wielką próbą nerwów wspaniale poradziła sobie Ola Mirosław. I to ona zdobyła upragniony bilet do Paryża!

Rywalizacja panów przebiegła na pełnym „dystansie”. W pierwszym biegu dobrze poradził sobie Marcin Dzieński. Niestety 17-letni Oskar Szalecki swój start zakończył w połowie ściany. W ćwierćfinale na Marcina czekał Ludovico Fossali – przeszkoda poważna, bowiem Włoch mógł pochwalić się życiówką 5.28 s. Nasz zawodnik jednak świetnie przygotował się do zawodów w biegu z Fossalim zachował spokój i pewnie, po błędzie rywala, zameldował się w półfinale.

Niesamowity wynik, ex aequo w 1/2 finału, pomiędzy Marcinem Dzieńskim i Leanderem Carmannsem, panowie musieli powtórzyć bieg

Niesamowity wynik, ex aequo w 1/2 finału, pomiędzy Marcinem Dzieńskim i Leanderem Carmannsem, panowie musieli powtórzyć bieg

Marcin Dzieński, radość po rekordowym biegu. 5.27 to nowy rekord Polski

Marcin Dzieński, radość po rekordowym biegu. 5.27 to nowy rekord Polski

O tym jak wyrównana była walka, świadczył bieg Marcina z Niemcem Leandrem Carmannsem – panowie wykręcili dokładanie taki sam czas… Nietypowa sytuacja, z której fenomenalnie wybrnął Marcin, w powtórzonym biegu pobiegł rekordowo – 5.27 s!

Bassa Mawem bierze bilet do Paryża

Bassa Mawem bierze bilet do Paryża

No i finał – Marcin z Bassą Mawemem. Świetny bieg, wyrównany, ale ostatecznie triumfuje 38-letni Mawem, bijąc swoją życiówkę (5.28 s). Szkoda, że Marcin musiał powtarzać półfinał…

Podium zawodów w Rzymie

Podium zawodów w Rzymie

Wielkie gratulacje – świetne zawody dla polskich zawodników i zawodniczek. Brawa dla Oli Mirosław – cieszy niezwykle jej awans na wymarzone Igrzyska Paryż 2024.

A tam wiemy, że będzie rywalizować z Indonezyjką Desak Made Rita Kusuma Dewi i Amerykanką Emmą Hunt. Wśród panów konkurentami Bassy Mawema będą Chińczyk Long Jinbao oraz Włoch Matteo Zurloni.

System kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu 2024 we wspinaniu sporotwym (rys. IFSC)

System kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu 2024 we wspinaniu sporotwym (rys. IFSC)

Następni olimpijczycy, 11 biegaczy (w sumie będzie 14 kobiet i 14 mężczyzn) zostaną wyłonieni w kolejnych eliminacjach kontynentalnych (Afryka, Azja, Oceania, Panameryka) oraz w serii trzech zawodów kwalifikacyjnych, które zostaną rozegrane na początku 2024 roku. Właśnie podczas zawodów kwalifikacyjnych pojawi się szansa dla pozostałych naszych zawodników na awans. Tam będzie furtka dla 5 kobiet i 5 mężczyzn. Szanse dla Aleksandry lub Natalii Kałuckich, by wywalczyć bilet olimpijski, właśnie wtedy wydają się bardzo duże. Natalia zwyciężyła w tegorocznym Pucharze Świata, a Aleksandra wywalczyła 6. miejsce.

Wywalczenie awansu przez Marcina Dzieńskiego będzie o wiele trudniejszym wyzwaniem, ale nie nierealnym. Za co będziemy trzymać mocno kciuki mocno!

Wyniki panie:

 1. Aleksandra MIROSŁAW POL
 2. Aleksandra KAŁUCKA POL
 3. Natalia KAŁUCKA POL
 4. Capucine VIGLIONE FRA

Wyniki panowie:

 1. Bassa MAWEM FRA
 2. Marcin DZIEŃSKI POL
 3. Hryhorii ILCHYSHYN UKR
 4. Leander CARMANNS GER

Sprocket
Źródło: Eurosport
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum