21 sierpnia 2023 14:25

Sébastien Berthe onsajtem na „Ajo Crudo” 8c

8c pokonane onsajtem to wciąż znakomity wynik. Belg Sébastien Berthe pokonał w tym stylu Ajo Crudo w rejonie La Hermida (Kantabria).

***

Są już co prawda przejścia bez znajomości dróg 8c+, a nawet 9a (w onsajtowych fachu rządzą niepodzielnie Adam Ondra i Alex Megos), ale 8c bez znajomości to cały czas rzadki obrazek. Sébastien Berthe przyznaje, że zrobienie OS tak trudnej drogi było jednym z jego głównych celów na ten rok. A dodajmy, że Belg to bardzo zapracowany wspinacz, obecnie zdecydowanie jeden z najwszechstronniejszych we „wspinaczkowej rodzinie”. Doskonały na wielkich ścianach i na supertrudnych wielowyciągówkach, mocny na sportowych drogach, niestroniący także od małych form.

Dotąd najlepszym oesem Belga było 8b+, dwa lata temu popisał się też niełatwym fleszem na Mind Control 8c w Olianie. Teraz znów poprawia życiówkę w stylu OS, który – jak mówi – uwielbia.

Seb Berthe walczy na „Mind Control” 8c (fot. Toni Mas Buchaca)

Sébastien Berthe o wspinaniu OS:

Tak wiele zależy w tym przypadku od uchwycenia odpowiedniego momentu na idealnej drodze. W ciągu dwóch ostatnich tygodni próbowałem czterech różnych linii i na każdej dość dużo mi brakowało. Ale w jakiś sposób wiedziałem, że jestem coraz bliżej i że jestem w stanie to zrobić!

I o samej drodze:

Ajo Crudo była dla mnie świetną kandydatką do próby OS: długa, krawądkowa, dobre resty między sekwencjami, delikatne przewieszenie… Mój idealny styl! Zebrałem jak najwięcej informacji, obserwując drogę z ziemi. Szło mi dobrze, podjąłem ryzyko, miałem jakieś szanse i ciężko walczyłem. Skorzystałem z okazji, nie odpuściłem nawet wtedy, kiedy moje ciało wielokrotnie się buntowało.

***

Nawiązując do wspomnianych topowych onsajtów na świecie. W marcu tego roku minęło dziesięć lat od pierwszego 9a OS. Dokładnie 24 marca 2013 roku Alex Megos przeszedł w tym stylu Estado critico Ramoneta w Siuranie. Więcej TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum