28 sierpnia 2023 10:00

Laura Rogora pokonuje onsajtem „Ajo Crudo” 8c

Włoszka Laura Rogora popisała się topowym onsajtem w rejonie La Hermida (Kantabria). Przeszła w tym stylu drogę Ajo Crudo 8c. Tę samą linię OS pokonał niedawno także Sébastien Berthe.

***

Ostatnio Laurę można było oglądać głównie na zawodniczych arenach. Tegorocznych startów w Pucharze Świata i na Mistrzostwach Świata Włoszka nie zaliczy do udanych. Co prawda w Bernie walczyła w finale w prowadzeniu (ostatecznie zajęła 7. miejsce), ale już w dwuboju była daleko, na 21 pozycji. Niepowodzenia na panelu powetowała sobie dwoma klasowymi przejściami w skałach.

Rogora pokonała bez znajomości Ajo Crudo 8c. Tę samą linię także onsajtem przeszedł niedawno Sébastien Berthe (więcej o przejściu Belga pisaliśmy TUTAJ). Oboje uczestniczyli w trzydniowym mityngu wspinaczy z teamu Edelrida zorganizowanym w Kantabrii.

Trzeba dodać, że przejście Włoszki to jedno z zaledwie kilku tak trudnych kobiecych onsajtów. Rogora jest dopiero drugą kobietą, której udała się ta sztuka. Pierwsza była w 2021 roku Janja Garnbret. Słowence poddały się wtedy bez znajomości dwie długie linie w Olianie – najpierw padło Fish Eye, a niedługo potem American Hustle.

Janja Garnbret na "Fish Eye" 8c OS (fot. Roman Krajnik)

Janja Garnbret na „Fish Eye” 8c OS (fot. Roman Krajnik)

Dobrą onsajtową formę Rogora potwierdziła jeszcze jednym przejściem w Kantabrii– od strzału wspięła się także na Los Lunnis 8b+. Akurat onsajty w takich trudnościach nie są Włoszce obce. W 2020 roku poprowadziła OS L-mens w Montsant, a w 2021 Obi one kenobi w San Rochchino.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum