22 sierpnia 2023 12:03

Jan Elantkowski i Tomasz Skupień najszybsi w Biegu Ultra Granią Tatr

Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (CRAFT) potrzebowali 9 godzin 21 minut i 44 sekund, by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72 km z przewyższeniem 5000 m. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch! Wśród kobiet z czasem 11 godzin 10 minut 18 sekund triumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10. miejscu w kategorii open.

Bieg Ultra Granią Tatr 2023 (fot. Kuba Witos)

Bieg Ultra Granią Tatr 2023 (fot. Kuba Witos)

***

Na starcie o 4.30 rano w sobotę 19 sierpnia pojawiło się prawie 350 zawodników, do mety dotarło jednak tylko 221 osób. Skrócone limity na poszczególnych punktach i wysokie jak na Tatry temperatury sprawiły, że ta edycja okazała się najtrudniejszą w 10-letniej historii zawodów.

Po raz pierwszy na odcinku 6,8 km z 988 m przewyższenia z Hali Ornak na Ciemniak (2096 m n.p.m.), zawodnicy dodatkowo rywalizowali o zwycięstwo w Górskiej Premii LOTTO. Wśród mężczyzn z czasem 1:04.53 wygrał Tomek Skupień, a wśród kobiet Kinga Kwiatkowska 1:19.02.

Bieg Ultra Granią Tatr 2023 (fot. Karolina Krasińska)

Bieg Ultra Granią Tatr 2023 (fot. Karolina Krasińska)

Ranek i popołudnie zaserwowały zawodnikom i kibicom piękną aurę, wschód słońca na Grzesiu w Tatrach Zachodnich wielu zostanie w pamięci. Po południu przyszła jednak zapowiadana burza i 29 zawodników musiało zostać cofniętych z podejścia na Krzyżne w Tatrach Wysokich. Kontynuowali oni zawody skróconą trasą i biegli do mety, gdzie zostali sklasyfikowani jako finiszerzy po zawodnikach, którzy zdążyli przebiec całość.

Bieg Granią Tatr to najdłuższy i jeden z najpiękniejszych biegów w polskich Tatrach, od 2013 roku rozgrywany był raz na dwa lata. Od kolejnej edycji będzie odbywał się co roku i już teraz zachęcamy do rezerwacji terminów: zapisy rozpoczniemy 14 lutego, a bieg zostanie rozegrany 24 sierpnia 2024 roku. Do zobaczenia!

Bieg Ultra Granią Tatr 2023. Najlepsze kobiety (fot. Kuba Witos)

Bieg Ultra Granią Tatr 2023. Najlepsze kobiety (fot. Kuba Witos)

Bieg Ultra Granią Tatr 2023. Najlepsi mężczyźni (fot. Kuba Witos)

Bieg Ultra Granią Tatr 2023. Najlepsi mężczyźni (fot. Kuba Witos)

Przy okazji wydarzenia, dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego i przy wsparciu Piekarni Gałuszka z Żywca, na mecie w Kuźnicach rozegrano charytatywne biegi dla dzieci, z których cały dochód został przeznaczony na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Jasia Ślusarczyka z Zakopanego. Ponad 80 najmłodszych dzielnie rywalizowało w zawodach sportowych przeznaczonych specjalnie dla nich, wspinało się na ściance wspinaczkowej TOPR i korzystało z dziecięcych atrakcji z Tatra Family Park. Wyjątkowym wydarzeniem było także wręczanie medali, które dzieci otrzymywały od ambasadorki marki Dynafit Justyny Kowalczyk-Tekieli.

Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie ponad stu wolontariuszy z całego kraju, zgody Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczególne podziękowania należą się Złotemu Partnerowi – LOTTO oraz markom Dynafit, MB Mercedes Benz, EN Hotel, Polskim Kolejom Linowym, Hotelowi Nosalowy Dwór Resort&Spa, Coca-Coli, Drukarni Symptom z Nowego Targu, Cukierni Piekarni Gałuszka z Żywca, Nikwax, Leki Polska, Hyrny, Kropli Beskidu, FitCast, Oshee, Schroniskom PTTK na Hali Ornak i Murowaniec, Bistro Leśniczówka oraz Manufakturze Piwnej Browaru Jabłonowo.

Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta Zakopane za honorowy patronat.

Po wyniki, filmy i relacje zapraszamy na nasze media społecznościowe i stronę:

Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum