8 lipca 2023 22:35

Indonezja górą! Rajiah Sallsabillah i Rahmad Adi Mulyono najszybsi w Chamonix!

Sporą dawkę sportowych emocji dostarczyła nam rywalizacja biegaczy podczas piątej edycji PŚ w Chamonix. Liczyliśmy na medale dla Polek, ale tym razem pucharowe podium nie było dane naszym zawodniczkom. Zwyciężyli reprezentanci z Indonezji Rajiah Sallsabillah i Rahmad Adi Mulyono.

Arena w Chamonix wypełniona po brzegi

Arena w Chamonix wypełniona po brzegi

Do finałowej rundy zakwalifikowały się trzy nasze zawodniczki: Natalia i Aleksandra Kałuckie oraz Patrycja Chudziak. Niestety już w pierwszej fazie finałów bratobójczy pojedynek musiały stoczyć Aleksandra i Patrycja. Ola poślizgnęła się na początku drogi i wydawało się, że do kolejnej rundy przejdzie Patrycja, ale Oli udało się jednak prześcignąć koleżankę z drużyny.

Niestety kolejna runda finałów okazała się fatalna dla naszych zawodniczek. Najpierw na samym starcie poślizgnęła się Natalia, nie udało jej się odzyskać rytmu i bieg wygrała Chinka Shaoqin Zhang. Szkoda, liczyliśmy na powtórzenie sukcesu z Villars. Patrząc po wynikach kwalifikacji, które Natalia wygrała, szanse na to były, ale zawody w Chamonix były pełne niespodzianek i praktycznie w każdym biegu mieliśmy błąd jednego z biegaczy. Niestety tak też było w biegu Aleksandry Kałuckiej, ona także się poślizgnęła i do następnej rundy przeszła zawodniczka z Indonezji.

W finałowym biegu z reprezentantką gospodarzy, Victoire Andrier, zwyciężyła Indonezyjka Rajiah Sallsabillah. To pierwsze pucharowe złoto dla Indonezyjki.

Wyniki panie:

 1. RAJIAH SALLSABILLAH INA
 2. Victoire Andrier FRA
 3. NURUL IQAMAH INA
 4. SHAOQIN ZHANG CHN
 5. Natalia Kałucka POL
 6. Aleksandra Kałucka POL
 7. Patrycja Chudziak POL
 8. Anna BROŻEK POL 7.45

Wśród panów już na samym początku mieliśmy niespodziewany obrót spraw. W kwalifikacjach dominował obecny rekordzista świata Veddriq Leonardo i to on był faworytem finałów w Chamonix. Jednak w pierwszym biegu Indonezyjczyk zaliczył falstart i odpadł z rywalizacji. Potem podobnie jak wśród pań także mieliśmy serię poślizgnięć, ale także niezwykle wyrównane i szybkie biegi, jak indonezyjski pojedynek pomiędzy Rahmadem Adi Mulyono i Raharjatem Nursamsą, w którym zawodnicy zeszli poniżej 5 sekund (4.97 i 4.98). To pierwsza taka sytuacja w pucharowej rywalizacji.

Rishat Khaibullin i Rahmad Adi Mulyono po finałowym biegu

Rishat Khaibullin i Rahmad Adi Mulyono po finałowym biegu

Ostatecznie walkę o złoto prowadzili Rishat Khaibullin i właśnie Rahmad Adi Mulyono. Znowu niezwykle wyrównany i szybki bieg (5.05 : 5.01 ), rozstrzygnięty na korzyść zawodnika z Indonezji.

Rahmad Adi Mulyono (fot. Jan Virt / IFSC)

Rahmad Adi Mulyono (fot. Jan Virt / IFSC)

W rywalizacji męskiej startowało dwóch naszych reprezentantów. Niestety nie udało im się przedrzeć do finałów. Marcin Dzieński falstartował i został sklasyfikowany na ostatnim miejscu. Mikołaj Wróblewski pobiegł w czasie 5.97, co dało mu 46. miejsce. Dzisiaj, by biegać w finałach, trzeba biegać poniżej 5.28…

Wyniki panowie:

 1. RAHMAD ADI MULYONO INA
 2. Rishat Khaibullin KAZ
 3. RAHARJATI NURSAMSA INA
 4. Jun YASUKAWA JPN
 5. Mikołaj WRÓBLEWSKI POL 5.97
 6. Marcin DZIEŃSKI POL

Jutro będą walczyć zawodnicy z liną, a harmonogram wygląda następująco:

Niedziela, 9 lipca
10.00 – półfinały wprowadzeniu
20.30 – finał mężczyzn w prowadzeniu
21.30 – finał kobiet w prowadzeniu

Transmisja całego sezonu, w tym zawodów w Chamonix, na kanale Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych edycji w Eurosport 1 lub Eurosport 2.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum