Kominowa – nowy rejon w Ryczowie

W ostatnim czasie wraz z Waldkiem Podhajnym zagospodarowaliśmy nową skałę w Ryczowie – Kominową. Skała znajduje się 250 metrów na północ od Straszykowych Skał. Aktualnie na Kominowej znajdziemy 9 dróg.

***

Wizytówką rejonu jest spektakularny okap, przez który biegnie jedna droga autorstwa Waldka – Kominy płacowe o proponowanej wycenie VI.4+/5. Poza tym znajdziemy tutaj 8 dróg o wycenach od VI.1+ do VI.2+. Drogi częściowo biegną w unikatowym, jak na jurajskie standardy, połogu z rewelacyjnym tarciem.

Skała ma 15 metrów wysokości i wystawę zachodnią. Została obita spitami zakupionymi ze środków własnych.

Kominowa

Kominowa, Ryczow (topo W. Podhajny / M. Michałek)

Kominowa, Ryczów (topo W. Podhajny / M. Michałek)

1. Mój przyjaciel Tatao VI.1+ (linia czerwona) W. Podhajny, M. Michałek 2023
2. Skalna Mila VI.1+ (linia fioletowa) W. Podhajny, M. Michałek 2023
3. Sula VI.2 (linia niebieska) W. Podhajny, M. Michałek 2023
4. Kominy płacowe VI.4+/5 (linia zielona) W. Podhajny 2023
5. Skalne Beje VI.2 (linia żółta) W. Podhajny, M. Michałek 2023

Kominowa, Ryczów (topo W. Podhajny / M. Michałek)

Kominowa, Ryczów (topo W. Podhajny / M. Michałek)

6. Milowy trawers VI.2+ (linia brązowa). Piękny trawers pod okapem. W. Podhajny, M. Michałek 2023
7. Połóg to wielka rzecz VI.2 (linia różowa) W. Podhajny, M. Michałek 2023
8. Bing VI.2 (linia zielona) W. Podhajny, M. Michałek 2023
9. Mój sąsiad Totoro VI.2 (linia czerwona). Trawers od okapem od prawej do lewej – równie ciekawy jak Milowy trawers. W. Podhajny, M. Michałek 2023

Na wszystkich drogach wychodzących prawą stroną okapu nie łapiemy kantu, tylko wychodzimy wprost przez okap.

Podejście pod skałę za pierwszym razem może być lekko kłopotliwe. Dla ułatwienia podajemy współrzędne GPS 50º 25’ 17’’ N 19º 36’ 32’’ E. Proponujemy 2 sposoby podejścia.

  1. Od charakterystycznej wysepki opisanej w przewodniku Grześka Rettingera idziemy 150 m szeroką leśną drogą, następnie odbijamy pod ostrym kątem w ścieżkę w prawo, którą idziemy kolejne 50 m. Z tego miejsca odbijamy w lewo w las i bez wyraźnej ścieżki idziemy przez kolejne 150 m w kierunku południowo-zachodnim, mijając charakterystyczny skalny obelisk. Pomocna będzie załączona mapka lub GPS. Skała została również dodana na mapach google.
  2. Drugi sposób dojścia prowadzi od Straszykowych skał. Od ostatniej skały w Straszykowych – Turni Degeneratów przygotowaliśmy ścieżkę z czerwonymi kropkami na drzewach. Skała znajduje się blisko, natomiast trzeba chwilę pokluczyć po lesie.

Kominowa, Ryczów

Niewygody związane z podejściem na pewno wynagrodzi fakt, że skała oferuje doskonałe tarcie i bardzo estetyczne, lite drogi oraz przyjemny cień przez większość dnia. Znajdujemy się w pięknym lesie, z dala od tłumów i hałasu samochodów. Co więcej, w najbliższym czasie na Kominowej pojawią się nowe drogi, ponieważ inni ekiperzy już przygotowują swoje projekty.

Marcin Michałek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kominowa – nowy rejon w Ryczowie [2]

    26-07-2023
    Edgar Nevermore