11 lipca 2023 15:18

Darek Sokołowski powtarza „Pray for Power” D14, najtrudniejszy niemiecki drytool

Jak informuje Centrum Wspinaczkowe Geko, Darek Łysy” Sokołowski powtórzył najtrudniejszą drogę drytoolową w Niemczech, Pray for Power D14.

Darek Sokołowski na "Pray for Power" D14 (fot. CW Geko)

Darek Sokołowski na „Pray for Power” D14 (fot. CW Geko)

***

Darek to jeden z czołowych polskich drytoolowców. Ma zrobionych wiele ekstremów na dziabach, w tym Parallel World D16, Ironknight D14+/15, A Line Above the Sky D15-, War Without End D15+ czy Oświecenie D14+. Tym razem skusił się na Pray for Power D14- z 2009 roku w bawarskiej grocie Starzlachklamm.

Za CW Geko:

Do tej pory droga miała cztery przejścia z pomocą czwórek i dziewiątek i tylko jedno prowadzenie DTS w wykonaniu mistrza wspinaczki na dziobach Jeffa Merciera, który wycenił trudności drogi na D14.

Strop groty znajduje się bardzo nisko nad ziemią usłaną sterczącymi kamieniami (ok. 4 m). Kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli zachowania nieuszkodzonego organizmu w razie odpadnięcia, jest posiadanie czujnego i doświadczonego asekuranta. W połowie drogi, ze względu na przegięcie liny oraz możliwość glebowania na długiej linie , następuje przeciąganie liny.

Łysy poczynił drugie prowadzenie DTS, tocząc krwawy bój na drodze: „Już na początku drogi rozciąłem sobie o krawędź skały skórę na prawej dłoni . Głęboka rana mocno krwawiła. Krew spływała na dziaby, przez co stały się śliskie. Próbowałem wycierać krew o spodnie, więc po chwili miałem mokro w spodniach i w gaciach . Podczas przechwytów w dachu krew kapała mi na twarz. K…y leciały w niemiecki las, ale się udało.

Źródło: CW Geco
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum