18 lipca 2023 13:45

Andrzej Bargiel rozpoczął atak szczytowy na Gasherbrum II

Dziś (18 lipca) około godz. 4:00 rano lokalnego pakistańskiego czasu rozpoczął się atak szczytowy na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.).

Andrzej Bargiel (fot. Bartłomiej Pawlikowski)

Andrzej Bargiel (fot. Bartłomiej Pawlikowski)

Około godz. 11:30 Andrzej Bargiel dotarł do obozu 2, gdzie odpocznie, by dziś około godz. 22:00 lokalnego czasu ruszyć dalej kontynuując atak szczytowy. Jeśli warunki pogodowe i zdrowie pozwolą, na szczycie powinien stanąć w dniu jutrzejszym.

Obóz drugi na Gasherbrumie II (fot. Maciej Sulima)

Obóz drugi na Gasherbrumie II (fot. Maciej Sulima)

W sobotę (15 lipca) Andrzej i Janusz wrócili do bazy, po tym jak udało im się dotrzeć na wysokość 7200 m na Gasherbrumie II.

Podczas wyjścia aklimatyzacyjnego, na które wyruszyli 13 lipca spędzili dwie noce wyżej w górach – w obozie pierwszym i drugim. Andrzej zjechał na nartach z obozu drugiego do jedynki i potem częściowo do bazy. Linia zjazdu tylko częściowo pokrywa się ze standardowo wytyczoną drogą wejściową. Ostatnie dwa dni Andrzej i Janusz spędzili na odpoczynku w bazie.

***

Celem wyprawy Gasherbrum Ski Challenge jest eksploracja rejonu Gasherbrumów i zdobycie dwóch ośmiotysięczników – Gasherbrum I i Gasherbrum II, oraz zjazd z obydwu szczytów na nartach. Wyprawa ma działać bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Andrzejowi Bargielowi towarzyszą Janusz Gołąb (autor pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I), fotograf Bartek Pawlikowski i kamerzysta Maciek Sulima.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum