2 czerwca 2023 19:55

The Himalayan Database porzuca pełne raportowanie komercyjnych wypraw

Himalayan Database, najważniejszy i najcenniejszy rejestr wejść i wypraw na najwyższe szczyty Himalajów prowadzony od 60 lat podjął ważną decyzję o porzuceniu wyzwania śledzenia wejść wszystkich komercyjnych wypraw. Organizacja będzie skupiać się na nowych drogach i interesujących przejściach na ośmiotysięcznikach oraz innych mniejszych szczytach zdobywanych w stylu alpejskim

Himalayan Database

Komunikat The Himalayan Database:

60. lat – przyszłość The Himalayan Database

Od zdobycia Everestu 70 lat temu wiele się zmieniło. Wtedy Ministerstwo Turystyki wydało jedno pozwolenie na zdobywanie szczytu; w 2023 liczba ta urosła do 474. W związku z tym zespół Himalayan Database nie jest już w stanie przeprowadzać indywidualnych wywiadów ze wszystkimi, którzy wchodzą komercyjnymi drogami na 8-tysięczniki i innych często zdobywanych szczytach. […] Z tego powodu zdecydowaliśmy, że dokładnie 60 lat po tym, jak Miss Elizabeth Hawley spotkała się z pierwszym zespołem, skoncentrować się na nowych i interesujących drogach na ośmiotysięcznikach i innych komercyjnych szczytach, a także na nowych i trudnych technicznie górach, na które wspina się się w stylu alpejskim w Himalajach Nepalu.

Ministerstwo Kultury, Turystyki i Lotnictwa Cywilnego Nepalu będzie nadal dostarczać nam liczby himalaistów, którzy próbowali wejść w komercyjnych wyprawach, które będziemy wprowadzać do Himalayan Database. Ale chętnie spotkamy się z każdym, kto skontaktuje się z nami i zechce opowiedzieć o swojej wyprawie. Czekamy również na wszelkie podpowiedzi i poprawki do naszych danych, ponieważ prawda zasługuje na ujawnienie, tak jak podkreślała to w swojej karierze panna Elizabeth Hawley.

Mamy nadzieję, że jeszcze przez wiele lat będziemy służyć himalajskiej społeczności, mediom i naukowcom interesującymi faktami i liczbami oraz czekamy na informacje od Ciebie, jeśli będziesz wspinać się w Himalajach. Zawsze możesz się zameldować i zarejestrować, aby opowiedzieć nam o swojej wspinaczce online. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę surveymonkey.com. Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.

Miss Elizabeth Hawley rozpoczęła zbieranie informacji o ekspedycjach himalajskich w 1963 roku, gdy na Mount Everest działała amerykańska ekspedycja. Praca dla Reutersa tak ją wciągnęła, że zdecydowała się ją kontynuować w kolejnych latach. Początkowo to Hawley szukała informacji, z czasem odwiedziny u Amerykanki stały się elementem obowiązkowym każdej wyprawy, a jej prywatne archiwum rosło.

Czas cyfryzacji nastąpił w 1991 roku, kiedy Richard Salisbury zaproponował digitalizację cennego zbioru. Jednak pierwszy CD-ROM ukazał się w 2004 roku – ponad dziesięć lat zajęło wprowadzenie tego zbioru informacji. Nic dziwnego, baza zawiera szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 znaczących nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku! Zebrano dane o ok. 10 tys. ekspedycjach i ponad 70 tys. ich uczestnikach, często tak szczegółowe jak: droga wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy korzystanie z tlenu z butli. Darmowa wersja Himalayan Database jest dostępna do ściągnięcia za darmo od 2017 roku na stronach himalayandatabase.com. Obecnie nad bazą pracuje 7-osobowy zespół.

Źródło: The Himalayan Database