1 czerwca 2023 09:57

Shauna Coxsey przechodzi „Flip Flopera” 8B w Bowderstone

Shauna Coxsey wspięła się na Flip Flopera 8B w Bowderstone (Lake District). To pierwsze tak mocne przejście Brytyjki po urodzeniu dziecka.

***

Rok temu Shauna została mamą, później borykała się z kontuzją kolana, co skończyło się podwójną operacją. Teraz wraca na wspinaczkowe tory. I to z przytupem. Powtórzyła Flip Flopera 8B, przewieszony rajd po malutkich krawądkach autorstwa Dana Variana. Bald miał dotąd tylko jedno kobiece przejście, w 2021 roku pokonała go rodaczka Coxsey, Molly Thompson-Smith.

Brytyjka szybko rozkręca się w skałach i ma wiele planów. Póki co od kilku tygodni realizuje swój projekt – podróżuje po Wyspach, szukając najlepszych siódemkowych problemów. 50 of the best 7’s project pokaże później w filmowej serii na swoim kanale YouTube. A skąd w tym gronie Flip Flopera? Trochę mnie poniosło na siódemkowej trasie i zrobiłam 8B – pisze Shauna. Tak mają najlepsi ;).

Shauna na „A Fridge too Far” 7C+,Torridon (fot. Ryan Balharry)

Shauna na „A Fridge too Far” 7C+,Torridon (fot. Ryan Balharry)

***

Shauna Coxsey ma na koncie między innymi New Base Line 8B+ w Magic Wood Bernda Zangerla (2002), przeszła też sporo boulderów 8B. Ale przede wszystkim była fantastyczną zawodniczką. Na międzynarodowym panelu startowała 10 lat. Aż 30 razy stawała na podium Pucharu Świata, 11 razy wygrywała zawody, dwukrotnie odbierała tytuł najlepszej zawodniczki sezonu – w latach 2016 i 2017. Zdobyła dwa brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Hachioji w 2019 roku – w boulderingu i kombinacji. Karierę zakończyła dwa lata temu na igrzyskach w Tokio, gdzie zajęła 10. miejsce.

źródło: ukclimbing.com, Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum