4 czerwca 2023 20:14

Oriane Bertone triumfuje w Pradze. Pierwsze pucharowe złoto Francuzki

Czwarta edycja Pucharu Świata w boulderingu zakończyła się świetnym sportowym widowiskiem. Zapewniły go m.in. powracająca po kilkumiesięcznej przerwie Słowenka Janja Garnbret i perfekcyjnie wspinająca się Oriane Bertone.

Janja Garnbret powróciła w Pradze do pucharowej rywalizacji (fot. Jan Virt/IFSC)

Janja Garnbret powróciła w Pradze do pucharowej rywalizacji (fot. Jan Virt/IFSC)

Utytułowana Słowenka nie startowała w pierwszych tegorocznych edycjach pucharowych zawodów z powodu kontuzji stopy, której doznała w lutym br. Zastanawialiśmy się, w jakiej formie wróci do rywalizacji. Wygląda na to, że nie straciła sportowej formy, co pokazała zwyciężając eliminacje i półfinały.

Wydawało się zatem, że w finałach będzie podobnie i zobaczymy, tak jak to często bywało w przeszłości, widowisko z dominującą bohaterką. Ten przewidywany pewny marsz Słowenki pokrzyżował problem numer dwa i… Oriane Bertone.

Oriane Bertone wspinała się w praskich finałach perfekcyjnie (fot. Jan Virt/IFSC)

Oriane Bertone wspinała się w praskich finałach perfekcyjnie (fot. Jan Virt/IFSC)

Dwójką był płytowy, techniczny problem po oblakach z końcówką wymagającą wykonania niewygodnego wybicia do końcowego chwytu. Boulder w pierwszej próbie przeszła fleszem Francuzka, a Janja nie podołała ostatniemu ruchowi i to Bretone została liderką rywalizacji.

Francuzka tę rolę spełniła znakomicie, trzeci problem padł od strzału, a na czwórce potrzebowała jedynie strefy. Plan zrealizowała i złoto powędrowało właśnie do niej. A złoto to jest tym cenniejsze, że pierwsze w karierze 18-latki.

Janji nie mógł już pomóc top na ostatnim, bardzo trudnym, siłowym ostatnim baldzie. Mimo to zatopowała go z ogromną swobodą jako jedyna dziewczyna finałów!

Warto zwrócić uwagę na trzecią na podium Flavy Cohaut. To koleżanka z reprezentacji Oriane. Dla niej to pierwszy pucharowy finał i oczywiście pierwszy pucharowy medal.

Wyniki finałów:

  1. Oriane BERTONE FRA 3T4z 4 5
  2. Janja GARNBRET SLO 3T4z 6 7
  3. Flavy COHAUT FRA 2T3z 6 12
  4. Miho NONAKA JPN 1T3z 1 3
  5. Stasa GEJO SRB 0T2z 0 8
  6. Futaba ITO  JPN 0T2z 0 9

Kolejne zawody Pucharu Świata już za tydzień (9-11 czerwca) w Brixen we Włoszech.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum