9 czerwca 2023 07:07

Nowe drogi na Pazurku

Z Jury Środkowej. Na Pazurku pod Olkuszem znajdziecie dwie nowości. Jedna łatwa i jedna trudniejsza. Obie biegną na głównej ścianie, w jej lewej części (za kamieniem).

***

Pierwsza z nowości, Pogrobowiec V+, uzupełnia ofertę nietrudnych dróg w rejonie. Świetna rekreacyjna linia poprowadzona na lewo od Półkownika VI.1+. Długie wspinanie, w sumie osiem przelotów plus wspólny stan z Półkownikiem.

Druga nowość to już poważniejsza, boulderowa propozycja, sąsiadująca z Półkownikiem od prawej. Nazywa się VIR VI.3+. Grzegorz Rettinger opisuje ją tak:

Linia ma ogranicznik naturalny, bez stawania na bloku oraz bez schodzenia do zacięcia Pupy pułkownika. To gimnastyczna droga, po niesymetrycznej rzeźbie. W górnej części możemy się trzymać po prawej stronie kantu, w linii ringów, co nie zmienia trudności, za to wydłuża przyjemność. To dla mnie ważna droga, jak każda nowość na tej pozornie wyeksplorowanej ścianie :).

9. Pogrobowiec V+ (8R+ST), G. Rettinger 2023
11. VIR VI.3+ (5R+ST), G. Rettinger 2023

Pazurek to duże pole do popisu dla „techników”. Obok wielu łatwiejszych dróg jest też kilka mocniejszych linii, prym wiedzie Pan Brzydal VI.4+. Zapomnijcie o nazwie ;), to duża porcja estetycznego wspinana w litej skale. Warto się skusić.

Środki na obicie dróg pochodzą z puli IŚW Nasze Skały.

Najnowsze wydanie „Jury Środkowej” (wyd. 4, 2022) znajdziecie w księgarni wspinanie.pl.

Przewodnik "Jura Środkowa", Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022

Przewodnik „Jura Środkowa”, Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nowe drogi na Pazurku [7]

    9-06-2023
    Edgar Nevermore