8 czerwca 2023 19:03

„More Keys To Route Setting” – prezentuje Jacky Godoffe

Jacky Godoffe, guru światowego routesettingu, napisał tę książkę, by pogłębić tematy poruszone przez niego wiele lat temu w „My Keys to route setting”. Teraz ta nowa, obowiązkowa pozycja dla twórców dróg i boulderów jest dostępna w naszej księgarni.

Jacky Godoffe (fot. jackygodoffe.com)

Jacky Godoffe (fot. jackygodoffe.com)

***

Godoffe, rocznik 1956, to niezwykle ważna postać dla wspinania sportowego. Boulderowiec, autor wielu świetnych przejść w Fontainebleau. Zrobił tam w 1984 problem C’été Demain, było to pierwsze 8A w rejonie. W 1993 wytyczył Fat Man, oryginalna wycena 8B.

W sporcie jest od początku eksplozji popularności zawodów wspinaczkowych. Startował w słynnych zawodach w Bardonecchia. W pierwszych, rozgrywanych w 1985 roku, był na drugim stopniu podium, rok później wywalczył trzecie miejsce. Później specjalizował się w czasówkach (jeszcze przed erą standardu). Wywalczył srebro na Mistrzostwach Świata we Frankfurcie w 1991 roku.

Przez wiele lat układał drogi i problemy na najważniejszych światowych imprezach, nadając kierunek dynamicznie rozwijającej się wspinaczce sportowej. To on zaprojektował czasówkowy standard, na którym dzisiaj bije się rekordy świata i którego powstanie było jednym z ważnych atutów umożliwiających wprowadzenie wspinania do rodziny sportów olimpijskich.

„More Keys To Route Setting”, Jacky Godoffe, 2022

„More Keys To Route Setting”, Jacky Godoffe, 2022

W 2017 roku ukazała się jego książka „My Keys to route setting”. Jej sukces sprawił, że doczekaliśmy się drugiego, mocno rozszerzonego wydania. Nowa pozycja zawiera więcej informacji, zgłębia więcej tematów (np. mentalne aspekty proces routesttingu, unikanie kontuzji).

Niezwykle cennym aspektem książki są krótkie, tematyczne i osobiste eseje napisane przez innych doświadczonych routesetterów. Książka jest też swego rodzaju kroniką naszego sportu widzianą z perspektywy jego choreografów, czyli właśnie routesetterów.

Książka jest napisana w języku angielskim i jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

PS Warto dodać, że polska szkoła routesettingu ma mocną reprezentację. Regularnie na światowych imprezach kręcą Olga Niemiec, Tomek Oleksy, Adam Pustelnik i Marcin Wszołek.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum