1 czerwca 2023 08:06

Federica Mingolla powtarza sardyński klasyk „Hotel Supramonte” (8b, 400 m)

Federica Mingolla poprowadziła sardyński klasyk Hotel Supramonte (8b, 400 m). Włoszka wspinała się w zespole z Federico Orlandinim.

Federica Mingolla na drodze "Hotel Supramonte" (fot. Klaus Dell'Orto)

Federica Mingolla na drodze „Hotel Supramonte” (fot. Klaus Dell’Orto)

***

Federica Mingolla:

Moje marzenie spełniło się 16 maja po jedenastu godzinach wspinania, wyciąg po wyciągu, bez zatrzymywania, właściwie bez chwili na zastanowienie… w pewnym momencie uświadamiam sobie, że jesteśmy na szczycie, że nie ma już nic do zrobienia. Jestem wyczerpana, ponieważ ostatnie pięć wyciągów, które pokonałam onsajtem, przetestowało mnie psychicznie(…).

Pierwotnym założeniem zespołu było zmienianie się na prowadzeniu na łatwiejszych wyciągach i poprowadzenie przez obojga kluczowych odcinków. Ostatecznie 8b (L3) poprowadzili oboje, ale już kolejny wyciąg 8a+ pokonała od dołu tylko Włoszka i od tego momentu to ona prowadziła wszystkie pozostałe długości.

Od wielu lat miłością Włoszki są góry, wcześniej startowała w zawodach (w 2013 roku była wicemistrzynią kraju w prowadzeniu). Ma na koncie między innymi przejście słynnej Drogi przez Rybę na Marmoladzie. W ubiegłym roku, zaledwie kilka miesięcy po feralnym locie i złamaniu pięt, wspinała się z sukcesem w katalońskiej skale. Poprowadziła wtedy  komplet klasyków Oliany, w tym Fish Eye 8c i Mind Control 8c/c+.

***

Hotel Supramonte

Uważana za jedną z najpiękniejszych europejskich wielowyciągówek. Biegnie przewieszoną ścianą Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu. Obili ją od dołu Rolando Larcher i Roberto Vigiani (1998 /1999). Pierwsze przejście klasyczne zrobił w 2000 roku Pietro dal Prà. Na drogę składa się jedenaście długości: 7b+, 7c+, 8b, 8a+, 8b (8a+), 7c, 7a+, 7b+, 7b, 7b, 6b.

Kobiecych przejść wciąż jest bardzo niewiele. Pierwsza była w 2004 Martina Cufar, potem Nina Caprez (2010), Barbara Zangerl (2011), Lara Neumeier (2018) i Aleksandra Taistra (2019, drugie polskie przejście, pierwsze zrobili Konrad Ociepka i Marcin Wszołek w 2009 roku).

Na drodze odnotowano do tej pory dwa onsajty. W 2008 roku Hotel Supramonte przeszedł bez znajomości Adam Ondra. Drugi OS padł lata później, w 2021, a mistrzowską formą błysnął 17-letni wówczas Francuz Tanguy Merard.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum