5 czerwca 2023 12:15

Christophe Profit skazany. Ma zapłacić 600 euro grzywny

Właśnie ogłoszono wyrok w kontrowersyjnej sprawie. Christophe Profit został ukarany grzywną w wysokości 600 euro za usunięcie w ubiegłym roku stalowych tyczek z drogi normalnej na Mont Blanc.

***

Profit stanął przed sądem, ponieważ latem ubiegłego roku usunął z grani Bosses (końcowy fragment drogi na szczyt Mont Blanc) cztery stalowe tyczki. Sprzęt ten został sfinansowany przez burmistrza Saint-Gervais-les-Bains Jean-Marca Peillexa i zainstalowany rękami przewodników górskich z tego miasta. Służył do asekuracji w drodze na najwyższy szczyt Europy, a zainstalowano go ponieważ w tamtym miejscu pojawiła się szczelina. Burmistrz po akcji Profita postanowił złożyć sprawę do sądu, zarzucając mu „narażanie życia innych osób” oraz „kradzież sprzętu”. Pierwszy zarzut odrzucono, drugi był rozpatrywany przez sąd i słynnemu alpiniście groziło 4 tys. euro kary.

Sprawa wzbudza kontrowersje, Profit swoim czynem kwestionował zasadność instalowania kolejnych zabezpieczeń na drodze na Mont Blanc, które w naturalny sposób zwiększają liczbę osób atakujących szczyt. Wskazywał na istnienie innej, stosunkowo łatwej drogi omijającej szczelinę, którą biegnie na lewo od grani. Uważa, że swoim działaniem bronił czystości alpinizmu oraz samego Mont Blanc.

Ostatecznie wygląda na to, że sąd nie wziął pod uwagę etycznych przesłanek, jakimi kierował się francuski alpinista. Profit został uniewinniony od zarzutu kradzieży dwóch tyczek umieszczonych po stronie włoskiej, ale skazany na grzywnę w wysokości 600 euro za usunięcie i kradzież tyczek zainstalowanych po stronie francuskiej.

Christophe Profit to światowej klasy alpinista i himalaista. Rozgłos przyniosło dokonane w 1982 roku przejście free solo drogi American Direct (ED1 6c, 1100 m) na zachodniej ścianie Petit Dru. Był jednym z prekursorów spektakularnych alpejskich łańcuchówek. Jako pierwszy latem (1985, 24 godziny) i jako pierwszy zimą (1987, 42 godziny) pokonał solo północne ściany Matterhornu, Eigeru i Grand Jorasses. Działał także w górach najwyższych, w 1991 roku dokonał w towarzystwie Pierre Beghina pierwszego przejścia północno-zachodniej grani K2 (8611 m). Obecnie pracuje jako przewodnik górski.

Źródło: c.ledauphine.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    za co? [29]
    Istotne w wyroku jest to, czy został skazany tylko za…

    5-06-2023
    jacoos