5 czerwca 2023 12:11

W najbliższą środę rusza Bieg dla Słonia

10 lat temu zginął Artur Hajzer, himalaista i twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. W najbliższą środę biegacze, alpiniści, miłośnicy gór będą wspominać jego postać podczas Biegu dla Słonia.

 

***

Bieg odbędzie się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22:00, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki. Po pierwsze to element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno, po drugie to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy, a po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze – mówi Marcin Rudzki, dziennikarz i pomysłodawca wydarzenia.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie pokaz filmów Hajzera: Czekając na Rosę i Czekając na Cud. Będzie też spotkanie z legendami himalaizmu. Przed startem około 21:30 będziemy mieli przyjemność wspominać Artura wspólnie z Krzysztofem Wielickim i Januszem Majerem. To między oni, wspólnie z Hajzerem, pisali historię polskiego himalaizmu. Janusz i Krzysztof dokładnie o godzinie 22:00 wystartują zawodników 11. edycji Biegu dla Słonia- dodaje Rudzki.

Bieg dla Słonia (fot. materiały organizatora)

Bieg dla Słonia po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę – Słoń. W tym roku biegacze pokonają siedmiokilometrowa trasę. Wyruszą z terenu znajdującego się w rejonie czwartej bramy wejściowej Stadionu Śląskiego, by po niespełna kilometrze wbiec na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą archiwalne zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po wybiegnięciu ze Stadionu Śląskiego biegacze ruszą na dalszą część trasy wiodącą alejami Parku Śląskiego.

Bieg dla Słonia jest jedną z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Dzieje się tak, mimo iż nie ma tutaj pomiaru czasu, klasycznego ścigania i miejsc na przysłowiowym pudle. Nie ma też wcześniejszych zapisów.

Udział w wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest bezpłatny, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale. Start o 22:00 w środę 7 czerwca. Biuro zawodów otwarte od 19:30.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum