1 czerwca 2023 10:41

„Birth of the Cool” 8B+ pada łupem 52-letniego Akiry Waku

Jest stary mistrz Dai Koyamada, jest i cały zastęp fantastycznie utalentowanych jego młodszych rodaków. Jest wreszcie Akira Waku, który od pewnego czasu regularnie kosi japońskie ekstremy. I znów będzie rekordowo, bo 52-latek przeszedł właśnie Birth of the Cool 8B+ w rejonie Shiobara.

Akira Waku na "Birth of the Cool" 8B+

Akira Waku na „Birth of the Cool” 8B+

***

Akira Waku to superciekawa postać boulderowej sceny. Zaczął się wspinać późno, bo po trzydziestce, mniej więcej w wieku 35 lat. Nie wdrożył żadnego specjalistycznego treningu, był totalnym samoukiem. Zbudował sobie nawet ściankę wspinaczkową. I nagle błysnął znakomitym przejściem, w 2018 roku wspiął się na Babel 8C w Shiobara. Ba, w 2019 podniósł poprzeczkę, w wieku 48 lat pokonał, także w Shiobara, Hydrangeę 8C/C+.

Teraz Japończyk wraca na topowy poziom linią Birth of the Cool 8B+. Rewelacyjne przejście, ale i spektakularna linia, co możecie zobaczyć na filmie poniżej. Pierwsze przejście tego długiego dachowego problemu zrobił w 2017 roku Ryuichi Murai.

Akira Waku na Birth of the Cool 8B+:

I przejście autorskie:

Ponoć kolejnym celem Waku jest Nexus 8C+. Kolejna długa (na 40 ruchów) linia w rejonie Shiobara. Jego autorem jest także Ryuichi Murai.

źródło: up-climbing.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Narodziny Cool [9]
    A już myślałem, że ci co robią 8b+ to nie…

    2-06-2023
    reganclimbing