6 czerwca 2023 08:11

Agata Wiśniewska przechodzi drogę „La Sgambarata” 8b+ w Val Pennavaire

Świetne wieści z Włoch. Agata Wiśniewska (KW Toruń, DMM) poprowadziła drogę La Sgambarata 8b+. To długa na 45 metrów wizytówka sektora CPR w Val Pennavaire.

Agata Wiśniewska na drodze „La Sgambarata” 8b+, Val Pennavaire (fot. Roby Benvenuti)

Agata Wiśniewska na drodze „La Sgambarata” 8b+, Val Pennavaire (fot. Roby Benvenuti)

***

W Val Pennavaire (Albenga, niedaleko Finale Ligure) od wielu lat rządzi Matteo Gambaro, który przewspinał większość dróg w okolicy, jest zresztą autorem wielu z nich. W 2020 roku zrobił tu jedno ze swoich najtrudniejszych przejść – w rejonie Erboristeria powstał Narcissus 9a/a+. Tytułowa La Sgambarata to także pomysł Gambaro, biegnie w stosunkowo młodym sektorze CPR. Jego nazwa pochodzi od lokalnego sklepu wspinaczkowego CPR FreeSport, który prowadzi partnerka życiowa Matteo, także świetnie się wspinająca Elena Chiappa.

Pennavaire to również ulubione miejsce samej Agaty, która ponad od ponad czterech lat mieszka w Genui. A odkąd uskuteczniła regularny trening, coraz pewniej czuje się na atletycznych drogach włoskiej doliny, wciąż dzikiej i wyjątkowo urokliwej, jak mówi:

Fakt, że w czasach pandemii zamontowałam w salonie Moon Board’a, a w ostatnich miesiącach wróciłam do usystematyzowanego treningu, przede wszystkim na mało wykorzystywanej przeze mnie w przeszłości chwytotablicy, na pewno dodał mi trochę siły, tam gdzie jej brakowało :), i sprawił, że teraz czuję się swobodniej na nieco trudniejszych dla mnie siłowych drogach rejonu.

Tytułowa La Sgambarata to ponad 40 metrów wspinania, tak jej charakter opisuje Agata:

La Sgambarata jest według mnie jedną z najbardziej estetycznych linii w rejonie. Pierwsze 20 metrów to wymagające siłowo i technicznie 7b+ o nazwie Mental. Kolejne 10-15 metrów biegnie bardzo efektowną krawędzią przewieszonego, trawersującego filara, a na ostatnich 15 metrach znajdują się wymagające sekwencje po kaloryferze i niemal w połogu. Na koniec jest jeszcze boulder jak z Moon Board’a. Mimo swojej długości ta piękna linia to bardziej kilka zróżnicowanych boulderów niż sprawdzian wytrzymałości.

***

Swoją najtrudniejszą drogę Agata poprowadziła w 2018 roku. W izraelskim rejonie Ein Fara padło wtedy Crossing Red Lines 8c. W czołówce jej topowych przejść jest też Kale Borroka 8b+ w Siuranie z 2010 roku.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum