Uprzęże wspinaczkowe 2023 – nowe i odświeżone modele oraz niestarzejące się klasyki

W majówkę skały zapełniły się wspinaczami, więc można powiedzieć, że sezon 2023 ruszył pełną parą. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie uprzęży wspinaczkowych – najnowszych lub odświeżonych modeli, ale i klasyków, których popularność od lat nie gaśnie. Zerknij na nie, jeśli planujesz odesłać swoją obecną uprząż na zasłużoną emeryturę lub wręcz przeciwnie, dopiero zaczynasz się wspinać i szukasz sprzętu na pierwsze treningi i wyjazdy. Oto wybrane modele od marek: Mammut, Singing Rock, Edelrid, Black Diamond, Wild Country, Salewa i Lhotse.

***

Uprzęże do wspinaczki sportowej — na drogi ubezpieczone i sztuczne ściany 

Pierwsza część zestawienia obejmie uprzęże sportowe, projektowane z myślą o drogach ubezpieczonych, czyli niewymagających praktycznie niczego poza karabinkiem osobistym i zestawem ekspresów. Takie uprzęże są lżejsze, a ich wyposażenie ogranicza się do minimum. Zwykle regulowany jest w nich tylko obwód pasa biodrowego, a pętle udowe są pozbawione klamer. 

Dla kogo? 

Jeżeli wspinasz się głównie po obitych drogach w skałach lub na sztucznych ścianach to uprząż sportowa, dająca największą swobodę ruchu i poczucie lekkości podczas wspinania, będzie najlepszą opcją.

Jeśli jednak bardziej pociąga cię alpinizm, możesz spojrzeć na dalszą części zestawienia, w której piszemy o uprzężach z pełną regulacją. Modele górskie są bardziej uniwersalne, pozwalają założyć więcej warstw odzieży, a dodatkowe szpejarki, szlufki i inne patenty pozwolą lepiej zorganizować sprzęt tradowy i śruby lodowe. 

Petzl SAMA 

Uprząż sportowa dla wspinaczy, którym bardziej zależy na wygodzie niż na superlekkim sprzęcie. Zarówno pas biodrowy jak i pętle udowe są szerokie i wyścielone pokaźną warstwą miękkiej pianki EVA pokrytej perforowanym materiałem odprowadzającym wilgoć.

Uprząż Petzl Sama

Petzl Sama

Pętle udowe są do tego uelastycznione, aby lepiej dopasowywały się do ciała. Uprząż wykonano w technologii ENDOFRAME – cienką taśmę nośną przycięto laserowo precyzyjnie do kształtu pasów, dzięki czemu świetnie rozkładają siły działające na wspinacza. 

Waga (rozmiar M): 415 g

Cena: 429 zł

Singing Rock Rocket 

Bardzo lekka uprząż sportowa na trudne projekty w skałach. Waży 250 gramów dzięki laminowanej konstrukcji pasa biodrowego i pętli udowych. Obniżenie wagi nie odbyło się jednak kosztem wygody wspinacza. Pas biodrowy świetnie rozkłada ciężar ciała, aby długie patentowanie drogi nie wiązało się z niepotrzebnym dyskomfortem. 

Singing Rock Rocket

Uprząż wyposażono w usztywnione przednie szpejarki, w które wpinamy ekspresy, oraz dwie mniejsze, miękkie pętle sprzętowe z tyłu. Ciekawym rozwiązaniem jest klamra Rock&Lock – łatwa w obsłudze i bezpieczna (przypadkowe otwarcie jest praktycznie niemożliwe). 

Opatentowana klamra Rock&Lock – Singing Rock

 

Waga (rozmiar M): 250

Cena: 409 zł

Edelrid Ace

Superlekka, a zarazem wygodna uprząż sportowa na wymagające drogi w skałach, ale także, jak podaje producent, w lodzie. Dzięki świetnie oddychającym materiałom można z niej komfortowo korzystać nawet w cieplejszych rejonach wspinaczkowych. Pas biodrowy jest dość szeroki, a swoją niską wagę zawdzięcza wyjątkowej konstrukcji – taśmę nośną wykonano z tworzywa HDPE (polietylenu o dużej gęstości) i „rozszczepiono”, aby równomiernie rozkładała ciężar wspinacza.

Edelrid Ace

Tę samą technologię, czyli 3D Vent Lite, zastosowano w pętlach udowych. Nietypową budową odznacza się również łącznik – połączono poliamid (na zewnątrz) i tworzywo Dyneema® (od wewnątrz), dzięki czemu pętla jest lżejsza i bardziej elastyczna. 

Edelrid – technologia 3D Vent Lite

Waga (rozmiar M): 307 g

Cena: 459 zł

Black Diamond Solution

Uprząż Solution to jeden z bestsellerów Black Diamond – znany od lat i doceniany przez szerokie grono wspinaczy za wyjątkowy komfort, jaki oferuje. Pas biodrowy i pętle udowe równomiernie rozkładają ciężar wspinacza dzięki konstrukcji opierającej się na trzech oddzielnych taśmach (technologia Fusion Comfort™). Cztery formowane ciśnieniowo szpejarki sprawiają, że ekspresy i reszta sprzętu jest zawsze łatwo dostępna. 

Black Diamond Solution – wersja damska

Uprząż Black Diamond Solution występuje również w wersji damskiej, o kroju lepiej dopasowanym do kobiecej anatomii. 

Waga (rozmiar M): 330 g 

Cena: 369 zł

Wild Country Mosquito Women’s

Mosquito to gratka dla kobiet celujących w trudne projekty w skałach – najlżejsza uprząż Wild Country tym razem w wersji dostosowanej do damskiej anatomii. Umożliwia zwinne i niemalże nieograniczone ruchy – to efekt testów przeprowadzanych w terenie przy udziale zaawansowanych wspinaczek. Pas biodrowy poszerzono w tylnej części i lepiej dopasowano do kształtu kobiecej miednicy, aby zmniejszyć punkty nacisku. Zwiększono także odległość pętli udowych od pasa biodrowego. 

Wild Country Mosquito Women’s

Uprząż wyposażono w cztery szpejarki – dwie z nich są usztywnione i lekko odchylone dla lepszego dostępu do ekspresów, zarówno w pionie jak i przewieszeniu. W dolnej części łącznika znajduje się czerwony wskaźnik zużycia, pozwalający łatwo kontrolować stan uprzęży. 

Waga (rozmiar M): 260 g

Mammut Sender

Sender to propozycja, która powinna przypaść do gustu wymagającym wspinaczom sportowym. Materiał zewnętrzny uprzęży posiada liczne, wycinane laserowo otwory, co zapewnia dobrą wentylację przy intensywnym wysiłku. Uprząż jest bardzo komfortowa, a przy tym nie waży wiele.

Mammut Sender

Świetnie sprawdzi się przy pracochłonnych projektach. Wyposażono ją w dwie duże, usztywnione szpejarki, pozwalające wygodnie sięgać po potrzebny sprzęt. Z tyłu znajdują się dwie dodatkowe, miękkie pętle. 

W Sender wykonany z tworzywa sztucznego element, który wzmacnia pętlę łączącą pasy udowe i wydłuża trwałość uprzęży (fot. Mammut)

Sender wyróżnia wykonana z tworzywa sztucznego okładka, która wzmacnia pętlę łączącą pasy udowe i wydłuża trwałość uprzęży. Rozwiązanie charakterystyczne dla marki Mammut.

Uprząż posiada również specjalne szlufki na cztery karabinki sprzętowe na śruby lodowe. 

Waga (rozmiar M): 320 g

Cena: 669 zł

Mammut Eiger Nordwand

Wyczynowa uprząż o bardzo niskiej wadze – choć zaprojektowano ją z myślą o alpinizmie oraz wspinaczce w lodzie i w mikście, to z pewnością zdobędzie też serca wspinaczy sportowych. Wyróżnia ją absolutny minimalizm i dobór najlżejszych materiałów – wystarczy spojrzeć na tekstylne szpejarki czy punkt wpięcia wykonany z Dyneemy. W łączniku umieszczono czerwony znacznik, który pozwoli na kontrolę stanu uprzęży. 

Mammut Nordwand

Choć pas biodrowy i pętle udowe są pozbawione zbędnych wyściółek, to nie cierpi na tym wygoda – ich kształt dobrano tak, aby wciąż zapewniały komfort i swobodę wspinania. Nie oszczędzano także na funkcjonalności. Oprócz wspomnianych szpejarek uprząż Eiger Nordwand posiada aż 12 miejsc wpięcia karabinków do śrub lodowych. 

Waga: 234 g

Cena: 559 zł

Dostępność w sprzedaży: od 22 maja w mmtsklep.pl

Blue Ice Addax 

Zaprojektowana w Chamonix uprząż dla zaawansowanych wspinaczy sportowych, którym zależy przede wszystkim na najniższej wadze sprzętu. Minimalistyczna konstrukcja Addax pozwoliła ją odchudzić do około 150 gramów. Aby nie oszczędzać na komforcie użytkownika, producent umieścił w pasach cienką, perforowaną piankę EVA.

Blue Ice Addax

Ciekawym elementem uprzęży jest lekki i gładki łącznik Magic Ring bez „zakładki” w miejscu szycia. Oprócz standardowych czterech szpejarek Addax wyposażono w dwie szlufki na śruby lodowe. 

Waga (rozmiar M): 150 g

Cena: 480,99 zł

Uprzęże z pełną regulacją — w góry, na wielowyciągi i trady

Wspinanie po drogach nieubezpieczonych wymaga większej ilości sprzętu i zwykle wiąże się z dłuższym czasem spędzonym w ścianie. Uprzęże do tego typu wspinaczki są więc projektowane z naciskiem na wygodę, kosztem nieco wyższej wagi. Dzięki regulowanym pętlom udowym możemy z nich korzystać w różnych konfiguracjach odzieży. Mają większą ilość szpejarek i pętli, by pomieścić dodatkowy sprzęt.

Nowoczesne technologie i materiały sprawiają, że kategorie uprzęży zaczynają się przenikać i nawet modele z „górskim” zacięciem są już na tyle lekkie, że z powodzeniem można z nich korzystać także w skałach i na sztucznych ścianach.

Dla kogo? 

W pełni regulowana uprząż będzie dobrym wyborem dla wspinaczy, których kręci wspinaczka na własnej asekuracji, w górach, a także w warunkach zimowych. 

Wild Country Flow 2.0 Woman 

Kobiety o wszechstronnych upodobaniach wspinaczkowych docenią uprząż Wild Country Flow 2.0. Damska wersja tego modelu odznacza się specyficznym, poszerzonym w tylnej części pleców krojem. Taka budowa zmniejsza punkty nacisku i zapewnia większą wygodę wspinania.

Wild Country Flow 2.0 Woman

Pas biodrowy ma mniejszą średnicę w stosunku do standardowych uprzęży, natomiast pętle udowe większą. Model ten wyposażono w lekko usztywnione i odchylone szpejarki. Dodano też dwa uchwyty na karabinki sprzętowe. 

Uprząż Wild Country Flow występuje również w wersji męskiej. 

Waga (rozmiar M): 400 g 

Salewa Xplorer

Wytrzymała i wszechstronna uprząż z wygodnym pasem biodrowym wykonanym w technologii EVOBELT. Taśma nośna przesuwa się względem reszty pasa biodrowego, dzięki czemu pas możesz dowolnie regulować, a pętle na sprzęt zawsze pozostaną symetrycznie po bokach.

Salewa Xplorer

Zarówno pas jak i pętle udowe wyścielone są oddychającym, siateczkowym materiałem  3D Vapor Mesh, aby szybko odprowadzały pot.

Waga (rozmiar M/L): 480 

Cena: 384,90 zł

Petzl LUNA

LUNA to damska uprząż do wspinaczki tradowej i wielowyciągowej. W tym modelu producent postawił na wygodę użytkowniczek, obficie wyścielając pas i pętle udowe pianką EVA. Wykorzystał również technologię ENDOFRAME, żeby zminimalizować punkty nacisku na ciało.

Petzl Luna

Uprząż wyposażono w ciekawie zbudowane szpejarki – dwie przednie są naprawdę duże i zmieszczą sporo ekspresów, a dwie tylne ustawiono pod takim kątem, aby sprzęt „zjeżdżał” ku przodowi i był łatwiej dostępny. Na wysokości pleców umieszczono też pokaźną pętlę na dodatkowy szpej. 

Waga (rozmiar M): 495 g

Petzl Adjama

Petzl LUNA ma swój męski odpowiednik, czyli uprząż ADJAMA. 

Cena: Luna, Adjama – 485 zł

Black Diamond Technician 

Niezwykle wszechstronna i dobrze wyposażona uprząż dla wspinaczy, którzy wspinają się wszędzie i przez cały rok — w górach, skałach i w lodzie. Wyróżnia ją trwały i szybkoschnący materiał, a także szeroka regulacja pasa i pętli udowych, pozwalająca na dostosowanie obwodu nawet do grubych warstw odzieży. Wygodę wspinaczki zapewnia pas biodrowy o konstrukcji Fusion Comfort™, który odpowiednio dystrybuuje siły działające na ciało wspinacza. 

Black Diamond Technician

Oprócz standardowych czterech szpejarek dodano piątą pętlę z tyłu oraz cztery wzmocnione otwory do wpięcia karabinków Ice Clipper. Black Diamond Technician występuje również w wersji damskiej. 

Waga (rozmiar M): 376 g

Cena: 399 zł

Black Diamond Long Haul 

Black Diamond Long Haul to uprząż dla tych, których kręcą wielkie ściany i długie, tradowe projekty. Gruba i mięsista wyściółka na pasie biodrowym oraz pętlach udowych złagodzi niedogodności związane z niekończącym się wiszeniem w ścianie. Pięć obszernych, profilowanych szpejarek zmieści sporo sprzętu i pozwoli go wygodnie rozłożyć.

Black Diamond Long Haul

Do tego dodano pętlę transportową i szlufki na karabinek na śruby lodowe. W tym modelu nacisk postawiono na trwałość. Łącznik stanowią dwie nylonowe pętle Infinity Loop bez „zakładki” w miejscu zszycia – dzięki temu są wytrzymałe i gładkie. 

Waga (rozmiar M): 615 g

Cena: 698 zł

Mammut Togir 2.0 3 Slide 

Wygodny pas biodrowy, w pełni regulowane, szerokie pętle udowe i cztery szpejarki – ta uniwersalna uprząż jest od lat wybierana przez wspinaczy, którzy nie ograniczają się tylko do jednego rodzaju aktywności. W odświeżonej wersji nieco ją „odchudzono”, dzięki czemu waży stosunkowo niewiele. Jej pas biodrowy wykonano w nowej technologii Split Webbing (dzielona konstrukcja taśmy), przez co lepiej rozkłada ciężar wspinacza. Nowy Togir to także dbałość o ekologię – większość materiałów użytych do jej uszycia spełnia surowe kryteria certyfikatu bluesign®. 

Mammut Trogir 2.0

Producent zadbał o bezpieczeństwo i trwałość uprzęży – miejsce łączące pętle udowe z łącznikiem wzmocniono nakładką z tworzywa sztucznego, a w samym łączniku zastosowano technologię Indicator. Gdy czerwone włókna ukażą się na zewnątrz, uprząż stanowczo należy wymienić na nową. 

W łączniku zastosowano technologię Indicator. Gdy czerwone włókna ukażą się na zewnątrz, uprząż stanowczo należy wymienić na nową (fot. Mammut)

Waga: 377 g

Cena: 459 zł

Camp Energy Nova 

Wielozadaniowy model o dobrym stosunku wagi do komfortu, jaki oferuje. Wyraźnie poszerzony w tylnej części pas biodrowy dostosowano do kobiecej anatomii. Dodatkowy atut uprzęży Energy Nova to termoformowana wyściółka pasa i pętli biodrowych, która świetnie dopasowuje się do ciała, zwiększając wygodę wspinaczki.

Camp Energy Nova

Odświeżona kolorystyka uprzęży pasuje do kasku Storm, ekspresów Orbit i karabinka Nimbus Lock – dobra informacja dla kobiet, które przywiązują wagę do estetyki szpeju. 

Waga: 345 g

Cena: 269,90 zł

Ocun WeBee Lady

Ocun WeBee Lady to odświeżona wersja popularnej i uniwersalnej uprzęży dla kobiet. Choć jej główne przeznaczenie to wspinaczka sportowa, dzięki pełnej regulacji można z powodzeniem wykorzystać ją również w górach, na tradach czy na via ferratach. WeBee wyróżnia się nietypową konstrukcją pasów, przypominającą plaster miodu.

Ocun Webee Lady

Taka budowa pozwala zmniejszyć wagę uprzęży i zwiększyć oddychalność. Uprząż wyposażono w cztery szpejarki, dwie szlufki na karabinki sprzętowe oraz łącznik ze wskaźnikiem zużycia. 

Waga (rozmiar M): 340 g

Cena: 354,99 zł

Lhotse Buoux 

W zestawieniu nie powinno zabraknąć naszej rodzimej marki, czyli Lhotse. Uprząż Buoux to wszechstronny model wyposażony w cztery wygodne klamry pozwalające szybko wyregulować obwód pasów. Główny materiał jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne, a antybakteryjna wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć.

Lhotse Buoux

To model budżetowy, który docenią początkujący wspinacze, kompletujący nowy zestaw sprzętu. Warto spojrzeć też na dziecięcą wersję Buoux – wygodną, wytrzymałą i bardzo kolorową. 

Waga (rozmiar M): 484 g 

Cena: 229 zł, wersja junior – 209 zł.

Ocun Mojo 

Pełna dziecięca uprząż Ocun Mojo dla najmłodszych, którzy pokonują pierwsze drogi w skałach czy na ściance lub wybierają się na via ferratę. Szeroka regulacja sprawia, że mały wspinacz może korzystać ze swojej uprzęży przed dłuższy okres. Wyraźnie odznaczone pętle łącznika ułatwiają odpowiednie wpinanie niewprawionym użytkownikom. 

Ocun Mojo

Waga: 345 g 

Cena: 233,99 zł

***

Uwaga: w większości przypadków podano ceny katalogowe. Wiele produktów sprzedawanych jest w niższych, promocyjnych cenach.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum