19 maja 2023 11:13

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Macieja Popkę (1936-2014)

W sobotę 27 maja br. na Ścianie Pamięci koło Sanktuarium na Wiktorówkach odbędzie się oficjalne odsłonięcie tablicy upamiętniającej Macieja Popkę (1936-2014). Tablica powstała z inicjatywy Stołecznego Klubu Tatrzańskiego i rodziny Maćka.

Tablica upamiętniająca Macieja Popkę (fot. Stołeczny Klub Tatrzański)

***

Maciej Popko był jednym z czołowych wspinaczy polskich lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Działał w górach i skałkach, a także w tatrzańskich jaskiniach. Miał poważne zasługi edukacyjne i organizacyjne w środowisku wspinaczkowym. Był wybitnym filologiem orientalistą, znawcą starożytnego Bliskiego Wschodu o międzynarodowej pozycji.

Maciej Popko w Dol. Piarżystej, lata 60. (źródło: AZero 1/2012)

Artykuł autorstwa Grzegorza Głazka przybliżający dorobek wspinaczkowy i naukowy Macieja Popki TUTAJ. Poniżej mały fragment:

Maciej Popo miał też wkład w taternictwo nizinne, które uprawiał zarówno w wersji miejskiej, w Lasku Bielańskim jako tzw. dębinizm (m.in. z Czesławem Momatiukiem, wspomnianym już tu Nyką, Andrzejem Paczkowskim i Adamem Szurkiem), jak też i podmiejskiej – był jednym z kilku odkrywców podwarszawskich bunkrów i fortów dla wspinania (np. na bunkrach w Czosnowie ściana na Małych Bunkrach po prawej to tzw. Popki, choć jak pamiętał, za jego czasów ścianka ta zwana była Eigerem). W skałkach był autorem – wedle dzisiejszej wiedzy najprawdopodobniej pierwszych – przejść legendarnych dróg w Podlesicach: w sezonie 1956 roku pokonał Lewe Kaskady w Sadku (z Wacławem Mogilnickim) oraz, hakowo-nitowo, Pajączki na Wodnej Skale (Głowa Cukru, z Maciejem Gryczyńskim).

Odsłonięcie tablicy planowane jest 27 maja koło południa.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum