8 maja 2023 08:44

Kilka fajnych nowości na zapomnianym Szczeblu

Zaglądamy na Jurę Środkową. Na czołowej ścianie Szczebla w Ryczowie powstało kilka fajnych, długich dróg. Warto odwiedzić tę nieco zapomnianą skałę.

***

Szczerze mówiąc, do tej pory chyba niespecjalnie było po co jeździć na Szczebel. Na skale biegło kilka linii nieznanego autorstwa, z niepełną i przyprószoną starością asekuracją oraz dołożonymi gdzieniegdzie pętlami. Tymczasem prawa, północno zachodnia część czołowej ściany, ta bardziej atrakcyjna, pozostała dotąd dziewicza (wcześniej prawdopodobnie oddawano na niej próby na wędkę). Wolne metry pokryła teraz siatka dróg, wśród nich są trzy niezależne linie i dwie kombinacje.

Wśród nowości wyróżniają się Darmowe trasy VI.1+ i Płatne tarasy VI.2+. Ciekawe, urozmaicone linie po pozytywnych chwytach. Każda po 20 metrów. A więc sporo jakościowego wspinania. Polecam też kombinację Rock and Ligandroll VI.2+, startuje Płatnymi tarasami i po skosie, na wysokości czwartego przelotu, przechodzi w Darmowe trasy (ogr. bez głównej rysy, czyli Rysy na Szczeblu).

Szczebel, czyli 20 metrów wysokości, ładne położenie i komplet nowości. Poniżej topo ze świeżymi drogami:

Szczebel (topo G. Rettinger)

Szczebel (topo G. Rettinger)

6. Darmowe trasy VI.1+. G, Rettinger 2023
8. Drabina Bachara V+, G. Rettinger 2023 (prawdopodobnie wcześniej bez prowadzenia)
9. Rock and Ligandroll VI.2+, G. Rettinger 2023
10. Płatne tarasy VI.2+, G. Rettiner 2023
11. Ambasador pokoju VI.1, G. Rettinger 2023 (nieco parametryczne w kruksie, rozwiązuje ostatnią dziewiczą połać skały)

Na szczycie zamontowane zostały dwa solidne ringi zjazdowe, które zabezpieczają wygodny zjazd ze wszystkich dróg. Same linie zostały obite kotwami i plakietkami ze środków własnych.

I jeszcze dojście, alternatywne do tego zaznaczonego w przewodniku: parkujemy na poboczu przy nowo wybudowanym drewnianym domku letniskowym z tarasem. Stąd idziemy pod skałę wzdłuż betonowych słupków ogrodzenia. Po około 10 minutach dotrzemy na szczyt wzniesienia. Skała na mapce zaznaczona jest jako M5 (M6 to Wzgórze Dupnica). GPS parkingu 50.435415,19.608740.

Dobrego wspinania!

Przewodnik „Jura Środkowa” (wyd. 4, 2022) jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Przewodnik "Jura Środkowa", Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022

Przewodnik „Jura Środkowa”, Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum