Przed Pucharem Świata w Salt Lake City: fakty i liczby

Dziś startuje Puchar Świata w Salt Lake City w konkurencjach bouldering i czasówki. Z kolei kilka dni temu swoją pierwszą tegoroczną edycję PŚ rozegrali wspinacze z niepełnosprawnościami – wyniki znajdziecie na stronie IFSC.

PŚ Seul 2023, Tomoa Narasaki (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

PŚ Seul 2023, mistrz boulderowych aren Tomoa Narasaki (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

***

Liczby i fakty

Główny statystyk IFSC Paul Highams przygotował porcję faktów i liczb. I tak, zawody w Salt Lake City będą 386. edycją w historii rozgrywek Pucharu Świata. Zarazem po raz 21 zawodnicy rywalizować będą na terenie USA.

W Salt Lake City wspinacze startowali wcześniej w latach 2021-2022. Boulderowcy rozegrali w tym czasie cztery imprezy. Czterokrotnie zwyciężała Natalia Grossman, wśród mężczyzn w 2021 roku złoto zgarnęli Adam Ondra i Sean Bailey, a w 2022 najlepsi byli lider tegorocznych list Mejdi Schalck i Ogata Yoshiyuki.

Tymczasem na sprinterskich torach rządziła w Salt Lake City Aleksandra Mirosław – najlepsza w trzech zorganizowanych tu edycjach (jednej w 2021 i dwóch w 2022). Co więcej, w pierwszej z dwóch edycji 2022 roku całe podium w sprintach należało do Polek, po srebro pobiegła Aleksandra Kałucka, po brąz jej siostra Natalia.

W męskiej stawce najszybciej biegali w Salt Lake City Indonezyjczycy – dwukrotnie złoto zdobył Veddriq Leonardo (2021, 2022), raz musiał uznać wyższość Kiromala Katibina (2022).

Rekordowo szybkie biegi (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Rekordowo szybkie biegi, PŚ Seul 2023 (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Ciekawostki

Mężczyźni

  • Słoweniec Jernej Kruder wystartuje w boulderowym PŚ po raz 84, co jest rekordem wszech czasów w tej konkurencji.
  • Najbardziej doświadczonym zawodnikiem na listach startowych jest Kanadyjczyk Sean McColl. W PŚ debiutował we Włoszech w 2003 roku. To jednocześnie jego 70. zawody w konkurencji boulderowej.
  • Jedenastu mężczyzn startujących w boulderingu wygrało wcześniej Puchar Świata.
  • Dziewięciu mężczyzn startujących w czasówkach wygrało wcześniej Puchar Świata.

Kobiety

  • Francuzka Fanny Gibert rozegra 50. zawody boulderowe w Pucharze Świata, poprawiając rekord swoich rodaczek Mélissy Le Nevé i Mélanie Sandoz.
  • Najbardziej doświadczoną zawodniczką w pucharowym cyklu jest Koreanka Jain Kim. W Pucharze Świata debiutowała w Chamonix w 2004 roku.
  • Cztery zawodniczki startujące w konkurencji boulderowej wygrały wcześniej Puchar Świata – Natalia Grossman, Jain Kim, Miho Nonaka i Brooke Raboutou.
PŚ Seul 2023, Brooke Raboutou (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

PŚ Seul 2023, Brooke Raboutou (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

W najbliższych zawodach weźmie udział 251 zawodniczek i zawodników: w boulderingu 70 mężczyzn i 66 kobiet, w czasówkach 67 mężczyzn i 49 kobiet. Będzie też sporo debiutantów – w konkurencji boulderowej 9, w sprintach 15.

Transmisja całego sezonu, w tym najbliższych zawodów w Salt Lake City (19-21 maja) na kanale Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych edycji w Eurosport 2. Czasówki będą tym razem retransmitowane o godzinie 10 w niedzielę 22 maja.

***
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum