29 maja 2023 09:18

Więcej wspinania na Psiklatce

O kilku nowszych drogach na Psiklatce, znajdującej się na wierzchowinie Doliny Będkowskiej. W rejonie działają Jakub Barbasz i Rafał Zuzak.

Jakub Kamiński na „Superburek” V, Psiklatka (fot. Grzegorz Rettinger)

Jakub Kamiński na „Superburek” V, Psiklatka (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Oferta Psiklatki powiększa się dość regularnie. Jeśli szukacie nietrudnych dróg pod Krakowem, sporo takiego wspinania znajdziecie właśnie tutaj. Poniżej pięć linii, które powstały w latach 2022/2023. Biegną na głównej ścianie. I to wcale nie koniec, bo w planach zagospodarowanie kolejnej połaci.

Nowości to:

Psiklatka (topo Grzegorz Rettinger)

Psiklatka (topo Grzegorz Rettinger)

4. Szalony kacapski ryś VI+, J. Barbasz 2022
5. Słomiany wdowiec V+, J. Barbasz, R. Zuzak 2022
9. Coś urwałem V+, J. Barbasz, R. Zuzak 2022
10. Nonacenissima VI+, trudniejszy wariant do drogi Coś urwałem. Powstał po zrzuceniu dużego, niebezpiecznego bloku. Taki wariant można sensownie ograniczyć, nie korzystając z lewej rysy. Osiągamy wtedy trudności około VI+. Wpinamy się do przelotów z lewej strony. Po wbiciu jednego, dwóch punktów po prawej asekuracja będzie bardziej komfortowa.
17. Pijany lipiec VI, J. Barbasz, R. Zuzak 2023

Drogi zostały ubezpieczone plakietkami.

Proponowane dojście do Psiklatki jak na mapce poniżej. Poruszamy się miedzami.

***

Już wkrótce nowa „Jura Południowa”

Przy okazji, mamy dobrą wiadomość. Trwają zaawansowane prace nad piątym wydaniem „Jury Południowej”. Topo trafi do was już wkrótce!

Jak zawsze ważną częścią przewodnika są zdjęcia. W związku z tym apel do fotografów: jeśli macie w szufladzie dobrej jakości foty ze skał znajdujących się w granicach południowej części naszej Jury, przysyłajcie je na adres ws@wspinanie.pl. Wybrane zdjęcia ukażą się w pięknym nowym wydaniu „Jury Południowej”!

Prosimy o przysłanie próbek w niższej rozdzielczości. Czekamy na wasze zdjęcia do 12 czerwca.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum