26 maja 2023 14:04

PORADNIK: Nie samym wspinaniem wspinacz żyje, czyli jak wybrać najlepsze miejsce noclegowe na wyjazd w skały [sponsorowany]

Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen w regeneracji dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, w tym dla wspinaczy. Po wymagającym dniu w skałach, pokonywaniu coraz trudniejszych dróg wspinaczkowych, doskonaleniu techniki i wzmacnianiu mięśni, każdemu z nas należy się efektywny wypoczynek. Dlatego wybór miejsca noclegowego na czas wyjazdu wspinaczkowego jest bardzo istotną kwestią.

Moje Miejsce Jura w Lgocie Murowanej (fot. mmresort.com)

Nocleg idealny, czyli jaki?

Każdy z nas ma swoje preferencje, przyzwyczajenia i potrzeby związane z noclegiem. Jednak jest kilka czynników, które mogą być w tym temacie kluczowe. Pierwszym z nich jest bliskość terenów wspinaczkowych. Im bliżej, tym łatwiej i wygodniej dotrzeć w skały. Nikt z nas nie chce długich tras dojazdowych, które bywają uciążliwe i marnują nasz cenny czas. Nasze idealne miejsce noclegowe powinno być wygodne i posiadać udogodnienia, które poprawią komfort wypoczynku. Kto z nas po całym dniu nie marzy o łóżku z wygodnym materacem, gorącym prysznicu, czy dobrym obiedzie? Zwróćmy uwagę, czy w okolicy znajduje się dobra restauracja, która nas nakarmi i napoi w potrzebie. A jeśli w bazie noclegowej mamy dostęp do kuchni i chcemy przygotowywać posiłki samodzielnie, to na pewno przyda nam się sąsiedztwo dobrze zaopatrzonego sklepu spożywczego. Nie zapominajmy też o atmosferze miejsca, w którym się zatrzymujemy. Dobrze, kiedy jest ono przyjazne wspinaczom i dość popularne wśród nich. Dzięki temu możemy poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach i czerpać od nich inspiracje.

Moje Miejsce Jura w Lgocie Murowanej (fot. mmresort.com)

Biorąc pod uwagę, że tereny wspinaczkowe są najczęściej obszarami atrakcyjnymi turystycznie i krajobrazowo, posiadają rozbudowaną i zróżnicowaną bazę noclegową. Każdy znajdzie tam opcję najlepszą dla siebie. Wśród nas są wspinacze, dla których kluczowe jest bezpośrednie sąsiedztwo terenów wspinaczkowych, dlatego wybierają nocleg pod namiotem na pobliskim kempingu lub “na dziko” tuż przy ścianie, aby rano móc zająć dla siebie najlepsze stanowisko. Inni wynajmują pokój w kwaterze prywatnej, gospodarstwie agroturystycznym lub pobliskim hostelu. Jest to opcja ekonomiczna, jednak trzeba mieć świadomość, że może wiązać się z ograniczonym komfortem – pokoje są często wieloosobowe, nie posiadają własnej łazienki, a w wieloosobowych salach w hostelach, czy schroniskach możemy zostać zakwaterowani z nieznanymi nam osobami. Inną opcją jest wynajem domku lub apartamentu.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać wyborem dość luksusowym i kosztownym. Ale czy na pewno? Zbierając ekipę kilku wspinaczy, koszty mają szansę rozłożyć się naprawdę racjonalnie. Dodatkowym atutem będzie to, że takie miejsca oferują dodatkowe udogodnienia – basen, saunę, czy jacuzzi, które urozmaicą nasz wypoczynek i przyspieszą codzienną regenerację. I właśnie takie miejsce chcielibyśmy Wam dzisiaj polecić.

Resort Moje Miejsce Jura w Lgocie Murowanej (fot. mmresort.com)

Zatrzymaj się w sercu Jury Północnej

Planując wspinaczkę na Jurze Północnej, warto przetestować noclegi w Moim Miejscu Jura. Jest to osiedle całorocznych domów turystycznych położone w Lgocie Murowanej, ok. 5 km od Kroczyc. To świetnie zlokalizowana baza wypadowa na najważniejsze drogi wspinaczkowe tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Blisko stąd do Okiennika Wielkiego (ok. 3,5 km), na Górę Zborów (ok. 6,5 km), Skały Rzędkowickie (ok. 9,5 km), czy Skały Mirowskie (ok. 14 km).

Okiennik Wielki – ok. 3,5 km od ośrodka (fot. mmresort.com)

Moje Miejsce Jura to aż 22 domy, a w każdy z nich pomieści się 6 osób. Możecie przyjechać z rodziną albo zebrać grupę znajomych – wszyscy pomieścicie się w naprawdę komfortowych warunkach. Domy są piętrowe. Na parterze znajduje się przestronny salon z rozkładaną kanapą, dobrze wyposażony aneks kuchenny z dużym stołem oraz łazienka z prysznicem, gdzie możecie skorzystać z hydromasażu. Na piętrze znajdziecie dwie wygodne sypialnie. W domu będą czekały na Was ręczniki, pościel, a także zestaw do parzenia kawy i herbaty, czyli wszystko co niezbędne, a o czym czasem zdarza nam się zapomnieć. O poranku lub po całym dniu w skałach możecie wyjść na taras, rozsiąść się na leżaku i wypić aromatyczną kawę z widokiem na las. Wielu z Was podróżuje z czworonogami. Moje Miejsce Jura jest obiektem wyjątkowo zwierzolubnym. Każdy dom ma swój prywatny i ogrodzony ogródek, dzięki czemu psy mają swój kawałek terenu, na którym mogą poczuć się swobodnie. Dodatkowo przygotowano dla nich ogrodzony plac zabaw (tor sprawnościowy typu agility).

Domy są piętrowe. Na parterze znajduje się przestronny salon z rozkładaną kanapą, dobrze wyposażony aneks kuchenny z dużym stołem oraz łazienka (fot. mmresort.com)

A co oprócz domów? Do Waszej dyspozycji będzie przestronny, dobrze zagospodarowany teren rekreacyjny (w sumie ok. 3,5 ha). Są tutaj boiska sportowe, plac zabaw dla dzieciaków, miejsca ogniskowe z przygotowanym drewnem oraz rowery do wynajęcia. Na pewno będziecie potrzebowali też odrobiny biernego wypoczynku i regeneracji. Skorzystajcie z seansu w saunie lub wskoczcie do basenu zewnętrznego. A jeśli jeszcze znajdziecie trochę czasu, to możecie poleżeć na hamakach, poczytać książkę lub posłuchać ulubionej muzyki – wybór należy do Was.

Łazienka w jednym z domów (fot. mmresort.com)

I jeszcze jeden absolutny HIT dla wspinaczy! Jeszcze w tym sezonie w Moim Miejscu Jura powstanie boulderownia pod dachem. To idealna opcja na trening w przypadku złej pogody. Jesteście na Jurze, czekacie na poprawę warunków, a w międzyczasie trenujecie i doskonalicie technikę, czyli wykorzystujecie wyjazd na 100%. To drugi obiekt w tej części Jury, który będzie miał tego rodzaju zaplecze dla wspinaczy.

Skały w Rzędkowicach – ok. 9,5 km od ośrodka (fot. mmresort.com)

Połącz przyjemne z pożytecznym, czyli workation na Jurze

Workation dla wspinaczy może być idealnym sposobem na połączenie pasji z pracą zdalną. Zaplanuj swój harmonogram tak, aby zapewnić sobie czas na pracę i wspinaczkę, ale też odkrywanie okolicy, wypoczynek i relaks. A jeśli szukacie miejsca, do którego można wybrać się na workation, to też świetnie trafiliście! Moje Miejsce Jura jest to tego idealne. Dzięki szybkiemu Internetowi oraz biurkom w domach możecie wygodnie pracować w dogodnych dla Was godzinach, pozostałą część dnia poświęcając na wspinanie. Do najbliższych miejscówek wspinaczkowych będziecie mieć naprawdę blisko.

Dodatkowo, aż do rozpoczęcia wakacji, możecie skorzystać z oferty promocyjnej na pobyty poza weekendami. Zarezerwujcie 3 noce w cenie 2 lub 5 nocy w cenie 3, a dodatkowo zabierzcie ze sobą czworonoga – pobyt psa gratis. Szczegóły oferty znajdziecie tutaj – https://www.mmresort.com/oferty-jura/3-za-2-poza-weekendem

Sprawdźcie Moje Miejsce Jura jeszcze w tym sezonie, a być może znajdziecie tutaj swoją wymarzoną miejscówkę na wyjazdy wspinaczkowe na Jurze Północnej.

Materiał prasowy partnera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum