Czwarte rozdanie PŚ 2023: sprinty i bouldery w Salt Lake City

Przed zawodnikami kolejne rozdanie Pucharu Świata w sezonie 2023. 19 maja sprinterzy i boulderowcy stawią się w Salt Lake City.

Póki co w boulderowym PŚ 2023 rządzi młody Francuz Mejdi Schalck (fot. Dimitris Tosidis / IFSC)

Póki co w boulderowym PŚ 2023 rządzi młody Francuz Mejdi Schalck (fot. Dimitris Tosidis / IFSC)

***

W tym sezonie biegacze i boulderowcy rozegrali już po dwie edycje. Zarazem Salt Lake City to po Seulu druga impreza, na której rozegrane zostaną obok siebie te dwie konkurencje. Na „bieżni” bezapelacyjnie rządzi Ola Mirosław, która w tym roku już kilkukrotnie poprawiała rekord świata – ten najnowszy, z Seulu, to kosmiczne 6.25. U panów równie emocjonująco, bo po raz pierwszy w historii wspinacz przebiegł drogę poniżej pięciu sekund, a zrobił to w Korei Indonezyjczyk Veddriq Leonardo – aktualny rekord świata wynosi 4.9.

Na swoim profilu Ola Mirosław podsumowuje dwa pierwsze starty, pisze między innymi:

Seul miał w sobie pierwiastek magii. To był zdecydowanie mój dzień. Nic, ani nikt nie był mnie w stanie rozproszyć. Skupienie. Spokój. Pewność siebie. Bycie tu i teraz od pierwszego do ostatniego biegu. Flow, jakiego jeszcze nigdy nie doświadczyłam. Byłam tylko ja i liczyło się tylko to co dzieje się w danej chwili. Start idealny.

Jakarta z kolei była kompletnym przeciwieństwem. Chwile musiałam pomyśleć nim w ogóle byłam w stanie określić jaki ten start był(…).

W drugiej konkurencji, poza występami Bianki Janeckiej, polskich akcentów brak. W boulderowych rozgrywkach pierwsze skrzypce gra 19-letni Mejdi Schalck. Francuz był najlepszy w Hachioji i Seulu. W Stanach będzie walczył o swoje trzecie pucharowe złoto, pierwszy tytuł zdobył w ubiegłym roku właśnie w Salt Lake City. Wśród kobiet w Hachioji triumfowała Amerykanka Brooke Raboutou (jej pierwsza wygrana w Pucharze Świata), a w Seulu Japonka Miho Nonaka.

Polska kadra w Salt Lake City wygląda następująco. W sprintach pobiegną: Aleksandra Mirosław (dwie wygrane w tym sezonie plus rekordowe czasy), Natalia Kałucka (druga w Seulu), Aleksandra Kałucka (trzecia w Dżakarcie), Patrycja Chudziak, Anna Brożek i Marcin Dzieński. W boulderingu zobaczymy Biankę Janecką.

Transmisja całego sezonu, w tym najbliższych zawodów w Salt Lake City (19-21 maja) na kanale Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych edycji w Eurosport 2.

***

W Salt Lake City rozgrywany jest teraz (16-17 maja) pierwszy tegoroczny Puchar Świata wspinaczy z niepełnosprawnościami. Najważniejsza impreza przed nimi, sierpniowe Mistrzostwa Świata w Bernie.

Finały wspinaczy z niepełnosprawnościami będzie można śledzić na żywo na kanałach IFSC YouTube, Eurosport Player i Olympic Channel.  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum