23 maja 2023 08:23

Martin Stráník powtarza najtrudniejszą drogę czeskich piachów – „To tu Ještě Nebylo” XIIb

Martin Stráník powtórzył najtrudniejszą drogę czeskich piachów – To tu Ještě Nebylo XIIb (9a). Piękne przejście czeskiego mistrza boulderowych form.

Martin Stráník na „To tu Ještě Nebylo” XIIb (fot. Jan Simanek)

Martin Stráník na „To tu Ještě Nebylo” XIIb (fot. Jan Simanek)

***

Topowy czeski boulderowiec Martin Stráník tym razem pokazał klasę z liną. I to nie na byle jakiej drodze. To tu Ještě Nebylo to rzadko chodzona linia w Labaku, z honornym pierwszym przejściem Adama Ondry w 2012 roku. Martin pisze na swoim profilu:

Próbowałem drogi sporadycznie w poprzednich latach, ale tej wiosny skupiłem się na niej bardziej i czwartego dnia sięgnąłem topu. 17 metrów ciągowego wspinania po krawądkach i oblakach, bez wyraźnego restu.

Fotka z marca tego roku (pierwsza tegoroczna sesja):

To tu Ještě Nebylo to dłuższa historia. Kilka lat przed przejściem Ondry na ścianie działali niemieccy wspinacze, którzy ubezpieczyli linię ze zjazdu, czyli niezgodnie z obowiązującą tu piaskowcową tradycją. W konsekwencji ringi zostały wycięte, a „wolnym” kawałkiem ściany zainteresował się Ondra Beneš. Udało mu się wbić od dołu trzy przeloty, dzieła dokończył Adam Ondra, dodając czwarty stały punkt i zgarniając pierwsze przejście.

Adam Ondra na To tu Ještě Nebylo:

Królową czeskich piachów, poza Ondrą, przeszli jeszcze Alex Megos (pierwsze powtórzenie), Felix Neumarker, Ondra Beneš i teraz Martin Stráník.

Martina zobaczymy w najbliższych Pucharach Świata w boulderingu – w Pradze (2-4 czerwca) i Brixen (9-11 czerwca).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum