27 maja 2023 09:30

Lena Herrmann na frankenjurajskim klasyku „Shangri-La” 11-/11

Niemka Lenna Herrmann powtórzyła wielki frankenjurajski klasyk – Shangri-La 11-/11 (8c+) na Schlaraffenland. Bomba!

Lenna Herrmann na "Shangri-La" 11-/11 (fot. Stefan Riedl)

Lenna Herrmann na „Shangri-La” 11-/11 (fot. Stefan Riedl)

***

Shangri-La to ważna droga w historii niemieckiego wspinania. Druga, po Action Directe 11 Wolfganga Güllicha (1991), najtrudniejsza droga Frankenjury. Otworzył ją w 1995 roku Guido Köstermeyer, a pierwsze powtórzenie zgarnął trzy lata później Czech Rosta Stefanek.

Dla Lenny Herrmann to także wyjątkowe przejście. Shangri-La była dla niej, zaprawionej we frankenjurajskim wspinaniu (ma na koncie pokaźną kolekcję miejscowych klasyków, o czym za moment), niełatwą przeprawą. Niemka na swoim profilu pisze między innymi:

Walczyłam i wciąż w siebie wątpiłam. A jednocześnie przez dłuższy czas przeceniałam swoje możliwości i doceniałam tego, jak wymagająca jest droga po przejściu pierwszego boulderowego miejsca. To powodowało, że nakładałam na siebie ogromną presję. Ale nie poddałam się i jestem z tego dumna(…).

Zmiana podejścia, uspokojenie emocji, wdrożenie innego treningu – wszystko to zaprocentowało. Przy okazji warto nadmienić, 29-letnia Herrmann jest pierwszą kobietą, która powtórzyła drogę Köstermeyera.

Lenna Herrmann na "Shangri-La" 11-/11 (fot. Stefan Riedl)

Lenna Herrmann na „Shangri-La” 11-/11 (fot. Stefan Riedl)

***

Niemka fantastycznie czuje frankenjurajską skałę. W 2016 roku przeszła Battle Cat 11-/11 Markusa Bocka na Hängender Stein (pierwsze odnotowane kobiece 8c+ na Franken). Ma też na koncie serię dróg 8c, w tym: Klondike Cat na Bärenschlucht, Father and Son na Trockauer Wand, Odd Fellows na Pornowand i Roof Warrior na Universum.

źródło: kletterszene.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum