3 maja 2023 15:08

Kristin Harila domyka rekordowo Koronę. Norweżka staje na Cho Oyu

Kristin Harila dopięła swego i stanęła dzisiaj na swoim 14. ośmiotysięczniku Korony Himalajów i Krakorum. Ambitna Norweżka próbowała w ubiegłym roku pobić rekord Nirmala Purji, to się nie udało a w zasadzie udało ;), patrz poniżej. W tym roku Harila zdobyła 2. ostatnie szczyty Korony: Shisha Pangmę i teraz Cho Oyu. Tym samym jej skompletowanie zajęło ambitnej himalaistce rok i pięć dni, co jest nowym rekordem szybkości wejścia na wszystkie 14 szczytów.

Trzeba przyznać, że Norweżka i jej team działają błyskawicznie, na szczycie Cho Oyu stanęła w zaledwie dwa dni po przybyciu do bazy pod górą, a przecież zaledwie parę dni temu, 26 kwietnia, była na szczycie Shisha Pangmy.

Cho Oyu to dla Harili to czternasty zdobyty ośmiotysięcznik. W zeszłym roku ambitna Norweżka próbowała pobić rekord Nirmala Purji, jednak jej licznik wejść zatrzymał się na dwunastym szczycie – Manaslu. Mimo starań nie udało jej się zdobyć pozwolenia na wspinanie w Chinach, a podjęta przez nią i towarzyszących jej Szerpów próba zdobycia Cho Oyu od strony nepalskiej zakończyła się niepowodzeniem.

Gdy wydawało się, że jej cel pobicia rekordu Nirmala legła w gruzach, na pomoc przyszły ustalenia Eberharda Jurgalskiego, który opublikował raport analizujący historyczne wejścia na ośmiotysięczniki. Jego wnioski były rewolucyjne i szokujące. Prawdziwe wierzchołki wszystkich 14 ośmiotysięczników zdobyło jedynie trzech himalaistów. Był wśród nich Nirmala Purja, ale na te właściwe szczyty wszedł nie w 189 dni, ale w 2 lata 5 miesięcy i 15 dni. Zatem nowy rekord na 14-ce to rok i pięć dni i należy do Norweżki.

W tym roku Harila wróciła w góry (z nową agencją) z jeszcze bardziej wyśrubowanym planem pod hasłem „“She Moves Mountains” – chce bowiem wejść na 14 ośmiotysięczników w mniej niż 6 miesięcy i chce tego dokonać wspinając się bez tlenu z butli… Do tej pory Kristin używała dodatkowego tlenu nawet na „niskich” ośmiotysięcznikach. Tego ambitnego planu na pewno nie uda się zrealizować, Norweżka skorzystała z tlenu z butli na Shisha Pangmie i sądząc z tempa zapewne teraz na Cho Oyu.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum