19 maja 2023 14:18

Kanczendzonga: Kristin Harila na szczycie

Projekt „She Moves Mountains” realizowany przez Kristin Harilę nabiera tempa. Kilka dni po Makalu Norweżka z zespołem Szerpów weszła 18 maja, tuż przed 13 miejscowego czasu, na szczyt Kanczendzongi (8586 m).

 

Kristin Harila (fot. arch. K. Harila / Bremont)

***

Kristin przyzwyczaiła nas już do sprawnego działania, zwłaszcza że ma w tym roku wsparcie wielkiej agencji – Seven Summit Treks. Po 5 dniach od wejścia na Makalu stanęła na kolejnym szczycie ośmiotysięcznym, należącym do grupy wysokich – Kanczendzonga to trzeci co do wysokości szczyt świata. Podczas wspinaczki na Makalu Norweżka cierpiała na zapalenie dróg moczowych. Osłabiona, zdecydowała się na użycie tlenu z butli. Można zatem założyć, że i tym razem sięgnęła po to ułatwienie.

Kanczendzonga (fot. Seven Summit Treks)

Himalaistka wspinała się w zespole z Tenjen Sherpą ps. LAMA oraz Gelu Sherpą. Szerpowie oprócz pomocy udzielanej Kristin zajęci byli poręczowaniem drogi na sam wierzchołek – było to pierwsze wejście na Kanczendzongę w tym sezonie. Wspinaczka nie obyła się bez kłopotów. Na początku kopuły szczytowej zespół poręczujący wraz z klientami rozpoczął podejście złym kuluarem. Błąd zmusił się ich do wycofu, większość grupy rozpoczęła zejście. Natomiast Kristin z Lamą i Gelu Szerpą ruszyli do góry, tym razem już właściwym kuluarem.

To czwarty szczyt zdobyty w ramach projektu „She Moves Mountains” 2023 – zdobycie Korony Himalajów i Karakorum w 6 miesięcy.  Ambitna Norweżka ma na koncie:

  1. Shisha Pangma, 26.04,
  2. Cho Oyu, 3.05,
  3. Makalu, 13.05,
  4. Kanczendzonga, 18.05.

Poczynania Kristin można śledzić tutaj.

Przypomnijmy, że Harila całkiem niedawno zakończyła zdobywanie Korony Himalajów i Karakorum – wchodząc na Shisha Pangmę i Cho Oyu. Przy okazji, jak uważają badacze z 8000ers.com, została nie tylko najszybszą w historii himalaizmu wspinaczką (i wspinaczem), której udała się ta sztuka (kompletując Koronę w rok i pięć dni), ale również drugą, po Chince Hong Juan Dong, kobietą z czternastoma ośmiotysięcznikami na koncie (zaliczającą wszystkie prawdziwe wierzchołki).

Źródło: Profil FB Seven Summit Treks, Explorersweb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum