18 maja 2023 11:39

Kacper Tekieli zginął na Jungfrau

Tragiczna wiadomość z Alp – podczas wspinaczki na Jungfrau zginął Kacper Tekieli. Kacper realizował ambitny projekt zdobycia wszystkich 82 czterotysięczników. Niestety, 17 maja, spadł podczas zejścia z lawiną (deską śnieżną) na zachodnią stronę góry…

Kacper Tekieli, Pic Tyndall 4241m (fot. K. Tekieli)

Kacper Tekieli, Pic Tyndall 4241 m (fot. K. Tekieli)

Kacper był w swoim żywiole – postanowił spędzić w Alpach wiosnę i lato. Jego celem było wejście na wszystkie czterotysięczniki. Pomiędzy górami przemieszczał się rowerem, na nartach. Jego wysiłek wspomagała podróżująca za nim kamperem rodzina. Wypadek wydarzył się w trudnych warunkach – prawdopodobnie panowała lawinowa „trójka”.

***

Uśmiechnięty, uważny, emanujący spokojem i pozytywną energią, tytan treningu. Akceptował ryzyko – nie lubił, gdy mówiło się „uważaj na siebie”… Fascynowały go wielkie postaci alpinizmu – Messner, Steck (może pomysł 82×4000 zakiełkował podczas wywiadu, jaki przeprowadziliśmy z Uelim wspólnie z Kacprem w 2015 roku w Zakopanem), Loretan, Kurtyka, Profit… W spełnianiu pasji pomagała mu aktywnie Justyna Kowalczyk-Tekieli, podróżowali wraz z synkiem Hugiem. Sportem, wspinaniem, bieganiem, rowerami, biegówkami, nartami, planami nowych przygód żyli wspólnie na co dzień…

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje – pogrążona w wielkim smutku Redakcja.

***

Kacper urodził się w Gdańsku 23 listopada 1984 roku. Był zapalonym alpinistą i taternikiem, instruktorem taternictwa PZA. Na swoim koncie miał wyprawy w Himalaje i Karakorum. Gustował w samotnych przejściach, łańcuchówkach. Przez kilka lat współpracował jako redaktor działu alpinizmu z naszym portalem. O swoich wyprawach i wspinaczkach pisał na łamach magazynów „Góry”, „Taternik”. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Gdańskim.

W Tatrach wspinał się nie tylko samotnie. W 2019 roku pokonał z Łukaszem Mirowskim Expandera latem (w czasie 15 godz. 52 min). W tym samym roku w sprinterskim tempie wspiął się na Direttissimę Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego (deniwelacja wg altimetru 836 m).

Ważnym przejściem w zespole z Maćkiem Ciesielskim i Piotrkiem Sułowskim, była łańcuchówka Expander – składającą się z 4 Sprężyn, biegnących na czterech różnych tatrzańskich ścianach. Wspinacze pokonali ją w marcu 2021 roku czasie w czasie 43 godz. 50 min. Za ten wyczyn zespół otrzymał Kraków Mountain Award.

W 2019 roku „obskoczył” cztery granie Matterhornu w czasie 17 godz. i 30 min. Także samotnie przeszedł Drogę Laupera (TD, 1800 m, IV, lód 60°) na północno-wschodniej ścianie Eigeru.

Kacper jest też współautorem nowych dróg w Norwegii z 2019 roku: z Michałem Czechem otworzył Winter in Norway like summer in Tatry (VII- OS) w prawej części zachodniej flanki Goksøyra. Z Jaśkiem Kuczerą i Wadimem Jabłońskim wytyczył Tordenruta (M7, WI3, R, 450 m) na Snovasskjerdingan (przejście to znalazło się na tzw. szerokiej liście Złotego Czekana). Także z Jaśkiem Kuczerą poprowadził No wet, no fun! (M7+, 500 m) na ścianie nazywanej przez Polaków Bulą pod Goksøyra.

W 2020 roku, w rekordowym czasie 37 godzin 28 minut, w akcji non stop, pokonał Wielką Koronę Tatr. Pobił tym samym poprzedni rekord o ponad 11 godzin.

Góry wysokie

Swoją przygodę z górami wysokimi rozpoczął za sprawą programu Polski Himalaizm Zimowy, którego pomysłodawcą i kierownikiem (również wypraw) był Artur Hajzer. Kacper wziął udział w wyprawach na Makalu (2011) i Broad Peak Middle (2014) – gdzie osiągnął wysokość ok. 7920-7940 m.

Rok 2016 wyprawa PZA w Himalaje Garhwalu i próba wspinaczki Drogą Japońską na na południowo-zachodniej ścianie Shivlinga w zespole z Januszem Gołąbem. Po pokonaniu prawie całej ściany wspinacze zdecydowali się na odwrót (6340 m) z powodu pogarszającej się pogody. Podczas wyprawy wydarzył się tragiczny wypadek innego zespołu – po przeciwnej stronie góry, na ścianie północnej zginęli Łukasz Chrzanowski i Grzegorz Kukurowski. Kacper był zaangażowany w akcję ratunkową (i to jako pierwszy na linie, dobę po zejściu ze swojej ściany).

Latem 2018 roku w zespole z Sandy Allanem, Rickiem Allanem i Stanislavem Vrbą podjął próbę wytyczenia nowej drogi na Broad Peak. Akcja zakończyła się niepowodzeniem po dwóch niebezpiecznych wypadkach – Rickiego Allena (akcja ratunkowa z użyciem drona) i później Vrby.

Ostatni projekt

Ostatnim projektem Kacpra była próba wejścia na 82 szczyty czterotysięczne Alp. To wyjątkowo wymagające i niebezpieczne wyzwanie. W 2004 roku w trakcie realizacji tego projektu zginął wielki francuski alpinista i himalaista Patrick Berhault. Rekord szybkości wejścia na 82 szczyty należy do Franco Nicoliniego i Diego Giovanniniego, którzy w 2008 roku dokonali tego wyczynu w 60 dni. Latem 2015 roku Ueli Steck (z różnymi partnerami) wszedł na wszystkie szczyty w 62 dni. Włosi oraz Szwajcar, którego Kacper bardzo podziwiał, przemieszczali się między szczytami pieszo lub na rowerze, Steck tam gdzie było to możliwe – korzystał jeszcze z paralotni.

Kacper swoją próbę rozpoczął 6 maja od Piz Bernina (4049 m) i w kolejnych dniach poruszając się pomiędzy górami na rowerze lub na nartach, wspierany przez rodzinę, wszedł na: 9 maja: Bishorn (4153 m), 11 maja: Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m), 13-14 maja: Allalinhorn (4027 m), Strahlhorn (4190 m) i Rimpfischhorn (4199 m).

***

Komunikat w sprawie pogrzebu (profil FB Justyny Kowalczyk-Tekieli):

Pogrzeb Kacperka odbędzie się 30.05.2023 o 14.30 w Gdańsku na Cmentarzu Oliwskim.
Bardzo proszę, by zamiast kwiatów, wieńców itd wspomóc schronisko dla zwierząt!
https://schroniskopromyk.pl/
Mój kochany Mąż zwierzęta uwielbiał i na wszystkie możliwe sposoby przez całe swoje życie im pomagał.
Bardzo również proszę o uszanowanie prywatności Hugotka, najbliższej rodziny i zrozumienie naszego bólu i straty.
Pożegnanie będzie miało charakter świecki.

Justyna

***

[aktualizacja 29.05, 21.55]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kacper [41]
    Cześć z Was wie już o wypadku. W Alpach zginął…

    18-05-2023
    bodziu