19 maja 2023 09:33

„Goldfish” na południowej ścianie Meru South: Maynadier, Schaeli i Gietl

Zespół w składzie Mathieu Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl wytyczył nową drogę na południowej ścianie Meru South (6660 m). Powstała linia Goldfish (M6+ A1)

Goldfish (M6+ A1), Meru South (6660 m). Fot. FB Roger Schaeli

Goldfish (M6+ A1), Meru South (6660 m). Fot. FB Roger Schaeli

***

Meru South (6660 m) to szczyt sąsiadujący z bardziej znanym Meru Shark’s Fin w Himalajach Garhwalu w Indiach. Mniej spektakularny wierzchołek Meru South prawdopodobnie został zdobyty w 1980 roku przez zespół japoński. W 2008 roku koreański zespół dokonał przejścia imponującej północno-wschodniej ściany Meru South.

Dla Mathieu i Rogera to już druga próba przejścia południowej ściany Meru South. Jesienią 2019 roku wspólnie z Seanem Villanuevą O’Driscollem musieli wycofać się po przejściu 2/3 ściany. Tego roku poszło zdecydowanie lepiej. 13 maja Mathieu, Simon i Roger stanęli na głównej grani, bez wejścia na szczyr Meru South.

Pogoda na początku wyprawy nie sprzyjała zespołowi, ale jednak pozwoliła na aklimatyzację. Duże opady sprawiły, że do obozu bazowego pod ścianą mogli dostać się na nartach, jednak odcinek pomiędzy obozem pierwszym a drugim był ogromnie narażony na lawiny a ponadto okazał się labiryntem utworzonym ze szczelin.

W południowej ścianie Meru South (fot. FB Roger Schaeli)

W południowej ścianie Meru South (fot. FB Roger Schaeli)

Zespół rozpoczął wspinaczkę 11 maja, gdy nastąpił długo oczekiwany okres dobrej pogody. Alpiniści dotarli od razu do obozu drugiego, co było wyzwaniem dla Mathieu, który cierpiał z powodu biegunki.

Kolejny dzień to prawdziwy maraton, zespół wyruszył o 3 w nocy, a miejsce biwakowe znalazł już po długiej wspinaczce z czołówkami o 11 wieczorem. Wspinaczom udało się rozbić namiot na śnieżnym grzybie przed ostatnimi trudnościami drogi.

Mathieu Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl (fot. FB Roger Schaeli)

Mathieu Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl (fot. FB Roger Schaeli)

Kolejnego poranka, po wnikliwej analizie zdjęć, udało im się odkryć lodowy tunel, którym po przejściu „trzech spektakularnych wyciągów” dotarli na ostrze, którym w przeszywającym wietrze po 200 metrach wspinania dotarli do głównej grani szczytowej Meru South.

https://www.instagram.com/p/CsacAovyh2G/
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum