24 maja 2023 09:26

19-letni Francesco Berardino na topie słynnego „Off the Wagon Sit” 8C+

19-letni Francesco Berardino powtórzył sławę doliny Bavona – Off the Wagon w wersji low start 8C+. Dla młodego Włocha to życiowy sukces i przepustka do wielkiego świata boulderingu.

***

Francesco Berardino nie ma szczególnie rozbudowanej piramidy przejść (wcześniej zrobił kilka 8B+ i jedno 8C), ale nie boi się atakować ekstremów, robi to regularnie, nawet jeśli przechwyty wydają mu się początkowo nie do zrobienia. Wziął sobie do serca radę  swojego guru Giuliano Cameroniego, brzmiącą mniej więcej tak: najszybszym sposobem na progres jest próbowanie ruchów poza swoim zasięgiem, po małych chwytach. I jak widać, w przypadku młodego Francesco taka filozofia przynosi efekty.

W słynne Off the Wagon, w wersji ze stania (8B+), Berardino wstawił się pierwszy raz trzy lata temu. Jednak po nieudanych próbach stracił motywację i odpuścił. Wrócił w lutym tego roku i od razu zdecydował się zaatakować wariant z siedzenia, ceniony na 8C+. Po trzech miesiącach zapisał na koncie jeden z najtrudniejszych szwajcarskich problemów.

Shawn Raboutou i Off the Wagon Sit 8C+, które już trzy lata temu oczarowało 19-letniego Francisco:
Warto odnotować, że Włoch w tym roku już dwukrotnie podniósł życiówkę. W styczniu przeszedł też swoje pierwsze 8C, The Story of Two Words Dave’a Grahama w Cresciano.

***

Off the Wagon, znane wcześniej pod nazwą Cart Project, to stary pomysł Dave’a Grahama i Chrisa Sharmy. Przez lata próbowali go rozgryźć najlepsi w boulderowym fachu. Kolegów uprzedził jesienią 2012 roku Nalle Hukkataival, oceniając linię na 8C, po kolejnych powtórzeniach stanęło na 8B+. Ale jak pisał Fin: liczby na bok, ten boulder jest czymś naprawdę wyjątkowym. Wersję z siedzenia dodał jesienią 2018 Shawn Raboutou.

Tyko w tym roku Off the Wagon Sit odnotowało już trzy przejścia. Przed Francesco Berardino byli Niemiec Florian Wientjes i Włoch Niccolò Ceria.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum