18 maja 2023 10:50

„Fantasia” 9b w Vercors – otwiera Cédric Lachat 

Cédric Lachat marzył o wejściu na poziom 9b od dłuższego czasu. Próbował między innymi Eagle 4  Adama Ondry w Saint Léger, bez powodzenia, ale przy okazji zrobił inne ciekawe przejście w rejonie – Retour Gagnant 9a (pierwsze powtórzenie po czterech latach od otwarcia przez Ondrę). Teraz z dumą donosi o swojej najtrudniejszej drodze, której przypisał 9b – to Fantasia (L2) w Vercors.

Cédric Lachat na drodze "Fantasia" 9b (fot. Simon Destombes)

Cédric Lachat na drodze „Fantasia” 9b (fot. Simon Destombes)

***

Jeszcze na początku marca tego roku Cédric poprowadził w Vercors At Home Cornus 9a+, rozwiązując projekt Romaina Gendeya. Klasę drogi porównał do takich europejskich sław, jak Pachamama lub La Rambla (obie linie Szwajcar ma na koncie). Teraz poszedł o krok dalej, a w realizacji marzenia „pomógł” mu znów Romain Gendey, który obił tytułową Fantasię.

Fantasia to przedłużenie istniejącej drogi 8b+. Pierwszy wyciąg – jak mówi Szwajcar – trzeba pokonać optymalnie, szybko i bez zmęczenia, tak by po reście w miarę świeżym wejść w decydującą partię – to 26 wytrzymałościowych ruchów ruchów, z głównym kruksem zaraz za restem. Kluczem jest jednak ciąg. „Odpadałem wiele razy na trzech ostatnich przechwytach, kompletnie spompowany” – pisze Lachat.

Na początku Fantasia wydawała się Szwajcarowi na tyle trudna, że postanowił odstawić projekt na bok i skupił się na innych drogach:

W ubiegłym roku poświęciłem projektowi pięć dni, ale szybko zrezygnowałem, nie mogąc połączyć wielu ruchów. Tej wiosny po prostu się nie poddałem: sesja na drodze co dwa dni, trzy próby dziennie. I dzięki temu oblężeniu udało się ją zrobić!

Cédric Lachat na drodze "Fantasia" 9b (fot. Simon Destombes)

Cédric Lachat na drodze „Fantasia” 9b (fot. Simon Destombes)

O trudnościach:

To bez wątpienia najtrudniejsza droga, po jakiej się wspinałem, więc proponuję 9b. Zastanawiam się jednak, czy nie będzie łatwiejsza dla wyższych, ponieważ niektóre przechwyty wydają mi się trudne ze względu na rozstaw ramion. W każdym razie dla wspinaczy mojego wzrostu (1.72) to prawdziwe wyzwanie!

Cédric Lachat ma 38 lat. I czuje się lepszym wspinaczem niż jeszcze kilka lat wcześniej. Robi fantastyczne przejścia nie tylko w skałach, ale też w górach. Ma na koncie wiele trudnych wielowyciągówek, między innymi: WoGü 8c (Rätikon), Orbayu 8c (Picos de Europa), Zahir 8b+ (Wendenstöcke), Yeah Man 8b+ (Gastlosen), Fly 8c (Staldeflue).

źródło: Fanatic Climbing, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum