29 maja 2023 08:56

Zmarł Emil Staszków (1941-2023)

W wieku 82 lat zmarł Emil Staszków, znany i ceniony chirurg ortopeda, lekarz wypraw wysokogórskich. Uczestnik słynnej wyprawy na Shakhaura w 1976 roku. Pogrzeb odbędzie się w środę, 31 maja, o godz. 13.40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Emil Staszków (kadr z filmu „Mendiak 1976”)

Emil Staszków (kadr z filmu „Mendiak 1976”)

***

Emil Staszków urodził się w 1941 roku w Czortkowie na Ukrainie, ale jeszcze jako dziecko – razem z najbliższymi – zamieszkał w Krakowie.

Był aktywnym sportowcem, grał w siatkówkę w Wawelu, z którym wywalczył awans do I ligi. Krótko był również trenerem tego klubu, później także sędzią siatkówki. Ale przede wszystkim był świetnym lekarzem. Pracował w krakowskich szpitalach im. Stefana Żeromskiego i Gabriela Narutowicza. Z jego pomocy korzystali zawodniczki i zawodnicy wielu dyscyplin, także wspinacze.

Był lekarzem na wielu wyprawach w góry Hindukuszu, Himalaje i Andy. Już na pierwszej wyprawie Hindukusz 76 zorganizowanej przez Krakowski Akademicki Klub Alpinistyczny pokazał swój profesjonalizm. Ta wyprawa miała miała wyjątkowy przebieg. Los postawił ich przed wyzwaniem, któremu sprostali doskonale. W potrzebie znaleźli się Baskowie wspinający się na pobliskim siedmiotysięczniku. Polacy ruszyli z pomocą i zrealizowali niezwykle skomplikowaną i niebezpieczną akcję ratunkową. Zdołali uratować życie baskijskiemu alpiniście, a Staszków dzięki swojej wiedzy najprawdopodobniej uratował mu nogę. Historia ta została pokazana w filmie „Mendiak 1976”, a wszyscy uczestnicy wyprawy zostali w ubiegłym roku nagrodzeni Kraków Mountain Award – Values.

Redakcja składa kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom

Źródło: sportowetempo.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Emil Staszków [8]
    Smutna wiadomość. 24 maja zmarł Emil Staszków, lekarz na wielu…

    28-05-2023
    łojant