Bartek Ziemski jako pierwszy dokonał pełnego zjazdu z Dhaulagiri!
W niedzielę 14 maja o godzinie 7:30 czasu lokalnego Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira weszli na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), nastęnie Bartek zjechał ze szczytu do bazy bez odpinania nart. Było to pierwsze wejście na ten szczyt w tym sezonie, oczywiście zrealizowane bez tlenu z butli i, jak się okazało, równocześnie historyczny pierwszy pełny zjazd na nartach z tego szczytu!
***
Oswald przekazując informację o wynikach kronikarskiego śledztwa napisał:
Na niektóre szczyty warto cierpliwie poczekać i tak samo z niektórymi informacjami.
Było to dla nas pracowite popołudnie. Razem z Billi Bierling z Himalayan Database przeanalizowaliśmy rejestr wszystkich dotychczasowych zjazdów narciarskich z Dhaulagiri i… wynika z tego źródła, że zjazd Bartka Ziemskiego z 14.05.2023 jest pierwszym pełnym w historii z tego ośmiotysięcznika.Jak dla nas jest to wisienka na torcie ostatnich miesięcy planowania i treningów, ale też wyraz wdzięczności dla wszystkich tych, którzy nam zaufali na początku tego projektu. Jeszcze chwila i… kończymy te wysokogórskie wakacje :).
To ostatnie jednak się nie spełniło. Jak się dowiadujemy, Polacy zostali poproszeni o udział w akcji ratunkowej prowadzonej na Dhaulagiri. Właśnie zostali desantowani ze śmigłowca w obozie drugim i śpieszą na pomoc 84-letniemu Carlosowi Sorii.
Oto odnotowane częściowe zjazdy na nartach na Dhaulagiri (zestawienie bazuje na archiwach Himalayan Database):
- 1996 – Szwajcar Andre Georges (wejście bez dodatkowego tlenu)
wejście na szczyt w 20 godzin, zjazd na nartach z wysokości 6600 m do BC - 2009 – Czech David Fojtik (wejście bez dodatkowego tlenu);
David swój zjazd rozpoczął 20 metrów poniżej początku szczytowego kuluaru, pierwszy odcinek zakończył 30 m powyżej obozu 3, zszedł do C2, gdzie spał i następnie zjechał z C2 (6700 m) do BC (4700 m); - 2009 – Japończyk Nobukazu Kuriki (wejście bez dodatkowego tlenu);
Japończyk zjeżdżał na nartach pomiędzy C2 a C1; - 2014 – Nepaczyk Krishna (Krish) Thapa Magar (wejście z butlą);
zjazd z C2 do BC.
Bartek Ziemski to świetny alpinista i narciarz, ma już na koncie zjazdy z czterech ośmiotysięczników. Doświadczenie górskie zbierał jako członek Grupy Młodzieżowej PZA. Ma za sobą alpejskie wspinaczki, na czele ze słynną Peuterey Integrale, jedną z najdłuższych alpejskich grani. Brał również udział wyprawach Polskiego Himalaizmu Sportowego na góry Lhotse (2018) i Laila Peak (2021). W 2021 działał w ramach wyprawy PHS w Peru, gdzie zjechał na nartach z kilku szczytów, między innymi z Vallunaraju Sur (5605 m), Artesonraju (zjazd południową ścianą, 6025 m) i Quitaraju (6040 m).
W 2022 roku, działając w ramach Karakorum Beskid Expedition Team, wszedł na swoje dwa pierwsze ośmiotysięczniki – Broad Peak (8051 m) i Gasherbrum II (8035 m) i zjechał z nich na nartach! Z Gasherbruma II jako pierwszy Polak.
W tym roku zjechał z kolejnych dwóch himalajskich gigantów: Annapurny (pierwszy polski zjazd ze szczytu i prawdopodobnie drugi w historii) oraz właśnie Dhaulagiri.
Polskie zjazdy na nartach z ośmiotysięczników:
- 1987 – Shisha Pangma – Jerzy Kukuczka, częściowy zjazd z ok. 8000 m,
- 2004 – Cho Oyu – Olaf Jarzemski, 1. polski zjazd na snowboardzie,
- 2013 – Shisha Pangma (wierzchołek centralny) – Andrzej Bargiel, 1. polski zjazd,
- 2014 – Cho Oyu – Aleksander Ostrowski, 1. polski zjazd,
- 2014 – Manaslu (przedwierzchołek, czas 21 h i 14 min baza – szczyt – baza) – Andrzej Bargiel, 1. polski zjazd,
- 2015 – Broad Peak – Andrzej Bargiel, 1. polski zjazd,
- 2018 – K2 – Andrzej Bargiel, 1. zjazd w historii,
- 2021 – Manaslu (przedwierzchołek) – Anna Tybor, 2. polski zjazd.