21 kwietnia 2023 08:17

Stefano Carnati powtarza „Erebor” 9b

Mocne przejście padło w Arco. 24-letni Włoch Stefano Carnati powtórzył Erebor 9b na ścianie Eremo di San Paolo. To najtrudniejsza droga, jaką zrobił.

Stefano Carnati na drodze "Erebor" 9b (fot. Adriano Carnati)

Stefano Carnati na drodze „Erebor” 9b (fot. Adriano Carnati)

***

Stefano Carnati wspinał się po drodze wspólnie z przyjaciółmi, Erebor patentują też jego dwaj rodacy, notabene świetni wspinacze, Luca Bana i Gabriele Moroni. Póki co zwycięsko z batalii wyszedł Stefano.

Erebor wymyślił, ubezpieczył i otworzył na początku 2021 roku Stefano Ghisolfi. Linia biegnie przewieszeniem Eremo di San Paolo i jest kwintesencją siłowo-wytrzymałościowego wspinania. Jak przyznaje Carnati, to rodzaj drogi, na której relatywnie szybko można zrobić postęp, żaden pojedynczy ruch nie jest jakiś supertrudny, ale zabawa zaczyna się, kiedy trzeba połączyć w całość wszystkie sekwencje. Taki tor przeszkód Ghisolfi wycenił na 9b/b+, pierwsze powtórzenie zgarnęła jesienią 2021 Laura Rogora, czym ustanowiła kobiecy rekord trudności. Jak się okazało, na krótko…

Niedługo po Włoszce, Erebor poprowadził Adam Ondra, Czech odczuł trudności niżej niż autorska propozycja i postawił na 9b. Pisał później: „Zdaję sobie sprawę, że mogę być krytykowany za przecenienie drogi zaraz po tym, jak została poprowadzona przez kobietę. Poprowadzenie przez Laurę Ereboru jest jednym z największych dokonań w historii wspinania, ale moja sugestia jest szczerą opinią, a nie sposobem na ujęcie jej osiągnięciu”. Kolejne powtórzenie trafiło w 2022 roku do Jakoba Schuberta.

Erebor na filmie:
***

24-letni Stefano Carnati zrobił wcześniej kilka dróg 9a+. W Ceüse wspiął się na legendarną Biographie (2018) i Jungle Boogie (2020). W Margalefie padła Demencia Senil 9a+ (2019), a w rejonie Cornalba Goldrake 9a+ (2016).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum