28 kwietnia 2023 14:08

Polki na podium w Seulu! Triumfuje Ola Mirosław (z rekordem!), drugie miejsce dla Natalii Kałuckiej!

Nasze panie z przytupem rozpoczęły nowy sezon zmagań w czasówkowym Pucharze Świata. To będzie ważny i niezwykle wymagający rok – wszak przed nimi kwalifikacje na Igrzyska Paryż 2024. Tym bardziej cieszy, że zeszłoroczna dominacja polskiej ekipy trwa. W Seulu triumfowała Aleksandra Mirosław (bijąc kilkakrotnie rekord świata), a na podium zameldowała się jeszcze Natalia Kałucka, zajmując świetne 2. miejsce.

Ola wygrywa PŚ w Seulu i ustanawia nowy rekord świata – 6.25 s (fot. Eurosport 2)

***

Rywalizacja przebiegała pod dyktando Polek już w biegach kwalifikacyjnych. Świetnie pobiegła Ola Mirosław – w pierwszym biegu pobiła rekord świata (6.46), który niebawem poprawiła na 6.37 s! Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Ola osiągnęła 6.39 s podczas Mistrzostw Polski w Lublinie (jednak ten wynik nie był wpisany do tabel IFSC).

Swoją formę potwierdziły również Natalia i Ola Kałuckie, zajmując dwa kolejne miejsca w kwalifikacjach: Natalia Kałucka pobiegła w czasie 6.66 (poprawiając swoją życiówkę), a Ola – 6.72 s. Z kolei Anna Brożek zajęła 14. miejsce, a Patrycja Chudziak nie ukończyła biegów kwalifikacyjnych.

Kwalifikacje panów również były rekordowe za sprawą Veddriqa Leonardo z Indonezji, który jako pierwszy wspinacz w historii przebiegł ścianę w czasie poniżej 5 sekund – 4.98 s!

Wśród panów mieliśmy tylko jednego naszego reprezentanta. Marcin Dzieński biegał dobrze, ale czas 5.57 wystarczył jedynie na 22. miejsce. By zakwalifikować się do 16-osobowego finału Marcin musiałby biegać poniżej 5.43.

Drabinka pucharowa już tradycyjnie dostarczyła wrażeń, choć dla nas prawie wszystko układało się wyśmienicie. No może nie licząc pojedynku Ani Brożek z Olą Kałucką na początku fazy pucharowej – awansować mogła tylko jedna z nich. Trzecie miejsce zajęła Indonezyjka Desak Made Rita Kusuma Dewi.

W finale Ola Mirosław dopełniła formalności, bijąc ponownie rekord (sic!), który wynosi teraz 6.25 s! W tej sytuacji Natalia musiała uznać wyższość swojej koleżanki.

Wyniki – Panie:

 1. Aleksandra Mirosław POL
 2. Natalia Kałucka POL
 3. Desak Made Rita Kusuma Dewi INA
 4. Aleksandra Kałucka POL
 5. Lijuan Deng CHN
 6. Rajiah Sallsabillah INA
 7. Emma Hunt USA
 8. Jimin Jeong KOR
PS Seul 2023, podium kobiet w sprintach (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

PS Seul 2023, podium kobiet w sprintach (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Wśród panów rywalizację wygrał również rewelacyjnie dysponowany dzisiaj Veddriq Leonardo, który rywalizował w fazie medalowej z trójką Chińczyków. Indonezyjczyk w 1/4 finałów znowu – wzorem Oli – pobiegł po rekord, nowy to teraz 4.9 s! Pozostałe miejsca na podium przypadły w tej sytuacji Chińczykom – srebro zdobył Jinbao Long, a brąz Xinsang Wang.

Wyniki – Panowie

 1. Veddriq Leonardo INA
 2. Jinbao Long  CHN
 3. Xinsang Wang CHN
 4. Jianguo Long CHN
 5. Euncheol Shin KOR
 6. Peng Wu CHN
 7. Aspar Aspar INA
 8. Matteo Zurloni ITA
PS Seul 2023, podium mężczyzn w sprintach (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

PS Seul 2023, podium mężczyzn w sprintach (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

***

Transmisja całego sezonu oraz trwających zawodów w Seulu w Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych zawodów w Eurosport 2.

***
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum