21 kwietnia 2023 10:51

Memoriał Ratowników Górskich w Tatrach. Finał Lotto Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski przeszły do historii!

Warunki w rejonie Hali Gąsienicowej były wymagające, mgła, śnieg oraz dodatkowo deszcz w przeddzień zawodów przekładały się na charakter rywalizacji. Liczyły się szybkość, techniczne zjazdy i sprawne przepinki, a także odporność na zmienną tatrzańską pogodę.

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jakub Witos)

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jakub Witos)

***

15 kwietnia na starcie koło stacji IMGW zameldowali się zawodnicy narciarstwa wysokogórskiego z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, a nawet Australii. Mieli do pokonania pięć przełęczy: Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat i Kozią. Natomiast sportowcy z młodszych kategorii wiekowych zmagali się w rejonie Przełęczy Liliowe i Beskidu. Warto wspomnieć, że Zakopane gościło młodzieżowe reprezentacje z całego świata w ramach ISMF Youth Camp, a na starcie można było spotkać skialpinistów z Hiszpanii, Słowacji, Rumunii, Niemiec czy Bułgarii. W przygotowaniu i odpowiednim smarowaniu fok do zawodów pomagał przedstawiciel marki Pomoca.

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jakub Witos)

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jakub Witos)

Meta zawodów była zlokalizowana przy Schronisku Murowaniec, które było jednocześnie bazę zawodów oraz miejscem rejestracji zawodników. W strefie mety można było spróbować przysmaków prosto z Maso Corto – ufundowanych przez rodzinę Platzgummer właścicieli aparthotelu Kurzas –  partnera naszej kadry młodzieżowej. Na stole znalazły się lokalne wina, sery i wędliny. Można było przenieść się myślami do Południowego Tyrolu.

 

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jan Korlatowicz)

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego 2023 (fot. Jan Korlatowicz)

Memoriał Ratowników Górskich im. Piotra Malinowskiego był jednocześnie finałem LOTTO Pucharu Polski. Klasyfikacja Pucharu obejmowała: zawody w skialpinizmie im. Kuby Soińskiego w Szczyrku, Puchar Pilska, Memoriał Jana Strzeleckiego w Zakopanem, Karkonoski Vertical, Puchar Budrem KW Zakopane, Memoriał Malinowskiego.

W rywalizacji wzięli udział topowi polscy zawodnicy, w tym Jakub Bachleda-Księdzularz, Jan Elantkowski czy Mirosława Witowska i Anna Tybor. Pierwszy z nich stanął na podium LOTTO Pucharu Polski, zajmując jednocześnie trzecie miejsce w Memoriale Ratowników im. Piotra Malinowskiego. Natomiast Jan Elantkowski zajął drugie miejsce w Pucharze oraz pierwsze na Memoriale Malinowskiego z czasem 2:02:14,4. Mirosława Witowska zwyciężyła w Malinowskim, a także zdobyła 3. miejsce w LOTTO Pucharze Polski.

Ostatnia edycja LOTTO Pucharu Polski była jednocześnie Mistrzostwami Polski 2023.

Tytuły mistrzowskie zdobyli Mirosława Witowska oraz Jan Elantkowski.  V-ce mistrzami zostali Anna Tybor i Jakub Bachleda Księdzularz, a brązowe medale powędrowały do Justyny Żyszkowskiej i Marcina Piętki.

Zawody zostały zorganizowane przez Klub TKN Tatra Team przy wsparciu TOPR, a nad całością Mistrzostw Polski i LOTTO Pucharu Polski czuwał Polski Związek Alpinizmu. Sponsorem głównym zawodów było LOTTO, a generalnym partnerem marka Dynafit.

Wyniki LOTTO Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim w sezonie 2022/2023:

Senior:

 1. Jakub Bachleda-Księdzularz
 2. Jan Elantkowski
 3. Karol Karpierz

Seniorka:

 1. Beata Lassak
 2. Olga Łyjak
 3. Mirosława Witowska

Junior:

 1. Gustaw Soszka
 2. Jakub Kafarowski
 3. Maciej Synowski

Juniorka:

 1. Anna Majerczyk

Junior młodszy:

 1. Mateusz Kośny
 2. miejsce Wojciech Kłoda
 3. Kacper Mrowiński

Juniorka młodsza:

 1. Paulina Gomola

Nestor:

 1. Grzegorz Niżnik
 2. Paweł Elantkowski
 3. Andrzej Szlachtowski

Nestorka:

 1. Małgorzata Czeczott

Gratulacje!

Pełne wyniki zawodów na memorial.tatrateam.com, a LOTTO Pucharu Polski tu: skimo.bgts.pl.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Lokalnie [13]
  ''Meta zawodów była zlokalizowana przy Schronisku Murowaniec, które było jednocześnie…

  24-04-2023
  CHWDD