18 kwietnia 2023 07:09

Karpathos – polskie nowości w Kastello

W szeroko pojętym okresie wielkanocnym na zaproszenie Stanisława „Barabasia” Barabasia przebywaliśmy na greckiej wyspie Karpathos. Barabaś od lat napędzany swoim wizjonerstwem animuje eksplorację tamtejszych skał rękami zaproszonych do współpracy ekiperów, jak i też siłą rąk własnych. Wysiłki dają nadspodziewane efekty, gdyż na wyspie jest już prawie 400 dróg wspinaczkowych. Są one rozrzucone po całej wyspie, w kilkunastu lokalizacjach. Celem naszej ekipy było dodanie kilku własnych linii, najlepiej takich, które podniosłyby poziom trudności, jaki może zaoferować ta malownicza wyspa.

Droga do Cave (fot. Krzysztof "Długi" Siwa)

Droga do Cave (fot. Krzysztof „Długi” Siwa)

Widoki w okolicy Cave (fot. Krzysztof "Długi" Siwa)

Widoki w okolicy Cave (fot. Krzysztof „Długi” Siwa)

***

Po kilku dniach eksploracji i odwiedzeniu najpopularniejszych miejscówek (Adia, Grotta, White Bianca, Kanion Iwona) nasz wybór padł na rejon Kastello, gdzie skoncentrowaliśmy działania w sektorze Cave na południowym krańcu wyspy. Pięknie upstrzona grotkami wapienna skała oferująca spore przewieszenia i urozmaiconą rzeźbę.

Beny na „Dream” 7c+ i Łukasz Szabla na „Easy Lover” 7a+ (fot. Krzysztof "Długi" Siwa)

Beny na „Dream” 7c+ i Łukasz Szabla na „Easy Lover” 7a+ (fot. Krzysztof „Długi” Siwa)

Zastaliśmy tam 12 dróg od 6a do 7c oraz 3 obite otwarte projekty, które czekały na poprowadzenie i weryfikację wstępnej wyceny. I tak Mateusz „Dżodżo” Łazor poprowadził Monkey Pranks (linia obita przez Barabasia). Droga obroniła swoją wycenę 8a. Następną 8a, otwartą przez Dżodża, była No Finger Pocket przygotowana przez Kamila Dudka.

Paweł „Benek” Behnke skorzystał natomiast z prezentu od Artura Maślanki i przeszedł jego Dream, wyceniając ją na 7c+.

Topo Cave z przewodnika „Karpathos” Artura Kraszewskiego

Topo Cave z przewodnika „Karpathos” Artura Kraszewskiego

Po zrobieniu pozostałych dróg oferowanych przez Cave i potwierdzeniu lub skorygowaniu wycen, ekipka zabrała się do tworzenia własnych linii. W efekcie ubezpieczone zostały cztery kolejne drogi, których tworzenie z zaciekawieniem obserwowało stadko kóz, trochę zaniepokojone odgłosami wiertarek.

Mateusz Łazor podczas prób na „Goatfather” 8b? (fot. Krzysztof "Długi" Siwa)

Mateusz Łazor podczas prób na „Goatfather” 8b? (fot. Krzysztof „Długi” Siwa)

Najtrudniejsze przygotowane nowości to:

  • Goatfather (8b?) projekt Mateusza Łazora,
  • Together Much Better (8a+?) projekt Doroty „Doro” Halusiak.

Na poprowadzenie obu nie starczyło czasu, gdyż orka w przewieszeniu przy pracach ekiperskich odcisnęła piętno na organizmach wszystkich (na pewno nie była to wina miejscowego trunku Raki :-).

Łukasz Szabla na „Artisans Touch” 7c+ (fot. Krzysztof "Długi" Siwa)

Łukasz Szabla na „Artisans Touch” 7c+ (fot. Krzysztof „Długi” Siwa)

Dwie pozostałe nowości uzyskały przejścia z dołem. Są to Artisants Touch 7c+ autorstwa Łukasza „Wnuczka” Szabli i Goat Lover 7b poprowadzona przez Pawła Behnke. Warto zaznaczyć, że dwie pierwsze linie pretendują do najtrudniejszych na wyspie.

Podziękowania należą się też dla Pati Mikulskiej, której dobre rady odnośnie ekiperki i nie tylko :-), energia i śmiech towarzyszyły nam codziennie (a 7b wjechało na rękach).

Krzysztof „Długi” Siwa i Paweł „Beny” Behnke

Topo „Karpathos” znajdziecie w księgarni wspinanie.pl:

Karpathos Rock Climbing Guidebook, 2020

Karpathos Rock Climbing Guidebook, 2020




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum