3 kwietnia 2023 09:17

Andrzej Bargiel i Filip Babicz wśród 100 górskich osobowości Alpine Mag 2023

Po raz kolejny Alpine Mag podjął się wskazania 100 górskich osobowości odgrywających ważną rolę w górskim świecie, dodajmy rolę na wielu płaszczyznach, nie tylko sportowej. Wśród osób zauważonych przez francuski magazyn znalazło się dwóch Polaków: Andrzej Bargiel i Filip Babicz.

TOP 100 Alpine Mag, 2023

TOP 100 Alpine Mag, 2023

***

Taki wybór to zadanie karkołomne, z czego doskonale zdają sobie sprawę redaktorzy Alpine Mag:

Po raz kolejny podjęliśmy się tego zarówno ekscytującego, jak i niebezpiecznego zadania: wyróżnienia 100 osobowości odgrywających dzisiaj ważną rolę w górach. Te kobiety i mężczyźni, każde w swojej dziedzinie otwierają nowe perspektywy, przesuwają granice lub inicjują zmiany.

Lista zawiera naprawdę ciekawe nazwiska z wielu różnych dziedzin aktywności górskiej. Są narciarze i snowbordziści, wspinacze, biegacze, ale też postaci, których wpływ na górskie wydarzenia jest pośredni, jak np. Yvon Chouinard czy Eberhard Jurgalski.

A my cieszymy się z obecności naszych na światowej scenie górskiej:

Andrzej Bargiel
Narciarza wirtuoza, który ujarzmił K2 w 2018 roku (pierwszy zjazd na nartach i wejście bez korzystania z tlenu z butli) nie trzeba przedstawiać. W 2019 był na Evereście w tym samym celu, ale złe warunki zmusiły go do rezygnacji. Kolejny szturm jesienią 2022 (w towarzystwie Janusza Gołąba) i kolejna porażka z powodu wiatru. Bargiel dociera do Przełęczy Południowej. Mimo wszystko 7906 metrów, to już mały wyczyn sam w sobie. Nowa próba w 2023 roku?

Filip Babicz
Po tym, jak z powodu wirusa musiał zrezygnować z Siula Grande w Peru, polsko-włoski wspinacz odbił to sobie w Alpach, na Drodze Szwajcarów na Grand Capucin (fragmenty 6a+), solo i na pełnych obrotach: ustanowił rekord wejścia na 49 minut. Nadal imponujący i z zaangażowaniem jeszcze większym niż jego poprzednie dokonania. „Biegał” także samotnie po nadmorskim trawersie na Capo Noli. Aby odświeżyć sobie pamięć, zobaczcie film o jego szaleńczej wspinaczce na Piz Badile, który miał premierę we wrześniu ubiegłego roku. Szalony.

Źródło: Alpine Mag
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Brawo [3]
  Brawo panowie. Coś sie dzieje w polskim wspinaniu

  3-04-2023
  łojant

  J.Natkański: Re: Ignacy Walek Nendza
  R.I.P....

  Marek Kujawiński: Re: Ignacy Walek Nendza
  [i]...

  Anglik: Re: Ignacy Walek Nendza
  [ " ] Żegnaj....